Górnictwo: rząd przyjmie (wkrótce) program dla branży

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Myślę o nowych nominacjach. Rada powinna być nieznacznie rozszerzona - zauważył Janusz Lewandowski, nowy szef Rady Gospodarczej przy premierze

fot: Jarosław Galusek/ARC

Rada Gospodarcza przy premierze będzie recenzentem rządowego programu dla górnictwa - poinformował w piątek (2 stycznia) szef Rady Janusz Lewandowski. Ministerstwo gospodarki poinformowało, że rząd w środę zajmie się programem naprawczym dla Kompanii Węglowej.

- Sądzę, że rząd przyjmie ten program na początku stycznia, 7 stycznia - mówił Lewandowski w Polsat News. Rada, już pod moim kierownictwem, wystąpi w roli recenzenta. Z góry zapowiadam, że nie ma takiego programu, ani na stocznie, ani na górnictwo, ani na służbę zdrowia, który wszystkim by się podobał, więc zapewne będzie to szukanie kompromisu - podkreślił b. komisarz UE ds. budżetu, który szefem Rady został w połowie grudnia ub. Roku.

W końcu grudnia premier Ewa Kopacz zapowiadała, że będzie konsekwentna w realizacji reformy górnictwa. "To wielkie wyzwanie na rok 2015" - oceniała.

- Mój poprzednik Jan Krzysztof Bielecki negocjował z górnikami w kopalni, trwało to bardzo długo. W tej chwili trzeba to zamienić w program, który przede wszystkim dotyczy tej jednej, ale największej za to Kompanii Węglowej - mówił Lewandowski.

Jak poinformowało w piątek PAP Ministerstwo Gospodarki, zespół ds. funkcjonowania górnictwa pod przewodnictwem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka przygotował plan naprawczy Kompanii Węglowej, który zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów w środę, 7 stycznia 2015 r.

Na przełomie listopada i grudnia w Kompanii Węglowej - największej spółce tej branży w Europie - doszło do zmiany prezesa. Krzysztof Sędzikowski zastąpił Mirosława Tarasa, jednogłośnie odwołanego przez radę nadzorczą, która uznała, że pod jego kierownictwem straty KW wzrosły, działania restrukturyzacyjne okazały się nieskuteczne a w dialogu ze stroną społeczną wytknęła "brak skuteczności".

Dzień przed tą decyzją odwołania Tarasa zażądali związkowcy, wskazując m.in. jego wypowiedź podczas konferencji "Górnictwo 2014" w Katowicach, gdzie prezes KW mówił tam m.in., że w Polsce brakuje długoterminowej polityki energetycznej i wizji działania górnictwa. Taras wyraził wtedy przekonanie, że aby poprawić sytuację górnictwa, rząd powinien przyjąć program, w którym zdecyduje się na wspieranie górnictwa z budżetu, albo na gwałtowne cięcia w tej branży. Odnosząc się do możliwości restrukturyzacji branży oceniał, że obecne działania to "reanimacja trupa".

Wcześniej związkowcy z KW przez kilka dni okupowali siedzibę firmy. Jak podawali, powodem rozpoczęcia protestu stała się informacja zarządu o braku pieniędzy na grudniowe wypłaty oraz niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.