Kompania Węglowa: trudne dwa lata

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jednym z założeń programu restrukturyzacji, powstającego w Kompanii Węglowej, jest dostosowanie poziomu wydobycia do potrzeb rynku.

fot: Jarosław Galusek/ARC

Emisja wartych ok. 1,2 mld zł obligacji, urealnienie prognoz zbytu węgla i jego cen w kolejnych latach oraz obniżka kosztów to niektóre z elementów programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Projekt, powstający obecnie w spółce, ma być gotowy do końca października. Program ma obowiązywać do 2020 r.

- O szczegółach programu będzie można mówić, gdy zostanie zaakceptowany przez radę nadzorczą i właściciela oraz przedstawiony stronie społecznej. Z pewnością czekają nas trudne dwa lata, które jednak dadzą gwarancję, że po tym okresie spółka powróci na ścieżkę konkurencyjności i będzie generować zysk na poziomie operacyjnym - powiedział Trybunie Górniczej Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej.

Jednym z najważniejszych elementów programu będzie emisja obligacji. Decyzję w tej sprawie już w najbliższy piątek, 18 października, podejmie rada nadzorcza spółki.

- Emisja pięcioletnich obligacji, dzięki której korzystnie zmieni się struktura naszych zobowiązań, to ważny, ale nie jedyny element programu restrukturyzacji, który dotknie wszystkich obszarów działalności spółki. Równie ważne elementy programu to restrukturyzacja techniczno-organizacyjna oraz zapewnienie spółce stabilnych przychodów - wyjaśnia Marek Uszko.

Dzięki wartym ponad 1,2 mld zł obligacjom Kompania spłaci ok. 700 mln zł wcześniejszych krótkoterminowych obligacji, zamieniając ten dług na długoterminowy, do spłacenia w ciągu pięciu lat. Rozmowy w tej sprawie, prowadzone z grupą banków oraz katowickim Węglokoksem, który będzie uczestnikiem projektu, można określić jako zaawansowane.

Kompania Węglowa po ośmiu miesiącach tego roku zanotowała ponad 340 mln zł strat. Powodem trudnej sytuacji spółki jest obserwowany od ub.r. spadek zapotrzebowania na węgiel energetyczny oraz znaczące (o ponad 10 proc.) zmniejszenie jego cen. W projekcie nowego programu restrukturyzacji urealniono prognozy zbytu węgla oraz jego cen w kolejnych latach. Analitycy KW przyjęli, że nie należy spodziewać się skokowego wzrostu popytu i cen surowca. Konsekwencją jest konieczność zmniejszenia wydobycia (w tym roku będzie ono mniejsze od ubiegłorocznego o ponad 5 mln t) i dostosowanie poziomu zatrudnienia do realnych potrzeb. W tym roku zmniejsza się ono o ok. 5 tys. osób, głównie dzięki odejściom na emerytury. Także w kolejnych latach wstrzymane będą przyjęcia nowych pracowników, co poskutkuje zmniejszeniem zatrudnienia, a wynagrodzenia mają być co najmniej zamrożone. Na szerszą skalę stosowane będzie przenoszenie górników między poszczególnymi kopalniami. Możliwe jest też łączenie kopalń. Planowana jest redukcja zatrudnienia w administracji.

W ostatnich miesiącach spółce udało się zmniejszyć koszty swojej działalności o ponad 1 mld zł. Równocześnie koszty pracy oscylują wokół 60 proc. kosztów ogółem, a wynagrodzenia pracowników nieznacznie wzrosły. Jeden z wariantów przygotowanego programu restrukturyzacji zakłada zmianę sposobu kształtowania wynagrodzeń - zarówno w centrali firmy, jak i kopalniach. Ma to być konsultowane ze stroną społeczną.

W chwili powstania Kompania została obciążona obowiązkiem spłaty 4 mld zł zobowiązań dawnych spółek węglowych. Z własnych środków wyasygnowała dotąd na ten cel prawie 1,7 mld zł. Do końca 2015 r. musi spłacić jeszcze ponad 300 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.