W oczekiwaniu na program naprawczy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Bardzo nam zależy na tym, że program dostosowawczy był już gotowy do realizacji, bo wtedy strona społeczna będzie mogła konkretnie odnieść się do przedstawionych w nim założeń. Jeśli wszystko to będzie już na papierze będzie nam dużo łatwiej, tym bardziej, że wokół programu pojawiło się mnóstwo spekulacji dotyczących alokacji, płac i zatrudnienia. Nie chcemy tego komentować żeby nie zagęszczać atmosfery wokół spółki - stwierdza Grzegorz Herwy, przewodniczący ZZ Kadra w Kompanii Węglowej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Na piątkowym (18 października) spotkaniu z radą nadzorczą chcemy dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się w naszej spółce. Jakie działania zostaną podjęte w kwestii zarządu, który pracuje w tej chwili w niepełnym składzie, i oczywiście co dalej z programem dostosowawczym - takie oczekiwania strony społecznej przed spotkaniem z radą nadzorczą Kompanii Węglowej przedstawia Grzegorz Herwy, przewodniczący ZZ Kadra w KW.

- Większość informacji dotyczących naszej spółki dociera do nas z prasy, radia i telewizji. Często są one sprzeczne i dlatego chcemy wyjaśnić z radą nadzorczą interesujące nas kwestie. Pierwsza z nich dotyczy składu zarządu. Raz słyszymy, że będzie pracował do końca kadencji w takim składzie, innym razem dochodzą do nas informacje, że jednak odbędą się konkursy na stanowisko prezesa zarządu i wiceprezesa ds. sprzedaży. Chcielibyśmy usłyszeć  deklarację ze strony rady nadzorczej w tym temacie. Kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji ma program dostosowawczy i o nim chcemy głównie rozmawiać w piątek - mówi w rozmowie z portalem górniczym Grzegorz Herwy.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach rada nadzorcza dwukrotnie odrzuciła przygotowany przez zarząd Kompanii program naprawczy, zalecając bardziej zdecydowane działania.

- Chcemy spytać radę nadzorczą, dlaczego poprzednie wersje programu zostały odrzucone. Raz stwierdzono, że był on za mało restrykcyjny. Za drugim razem natomiast wskazano na inne powody, które chcielibyśmy poznać - mówi przewodniczący Kadry w KW.

- Bardzo nam zależy na tym, żeby program dostosowawczy był już gotowy do realizacji, bo wtedy strona społeczna będzie mogła konkretnie odnieść się do przedstawionych w nim założeń. Jeśli wszystko to będzie już na papierze, będzie nam dużo łatwiej, tym bardziej że wokół programu pojawiło się mnóstwo spekulacji dotyczących m.in. płac i zatrudnienia. Nie chcemy tego komentować, żeby nie zagęszczać atmosfery wokół spółki. W tej chwili potrzebny jest nam spokój, by prowadzić działania na rzecz Kompanii i jej pracowników - podkreśla Grzegorz Herwy, który odniósł się także do alokacji załogi z kopalń Piekary i Brzeszcze.

- W przypadku Piekar alokacje były konieczne, bo w zakładzie tym sczerpuje się złoże i była to jedyna opcja, aby przedłużyć jego żywotność. W sprawie Brzeszcz jesteśmy przeciwni przenoszeniu pracowników na zasadzie trzymiesięcznych oddelegowań do pracy. Chcemy się dowiedzieć, jakie scenariusze są planowane dla tego zakładu. Chodzi nam o konkretne informacje. Tym bardziej interesuje nas pokład 510, który był przygotowywany do eksploatacji. O ile dobrze pamiętam, miał on być gotowy w październiku lub listopadzie. Gdyby został uruchomiony, to sytuacja kopalni Brzeszcze diametralnie by się zmieniła i nie byłoby konieczności przenoszenia załogi. Dlatego pytamy, co dalej z tym pokładem i kopalnią Brzeszcze? - stwierdza przewodniczący Kadry w KW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.