Górnictwo: nowa kopalnia na Dolnym Śląsku?

1377333345 nowa ruda google maps

fot: google.maps

Nowa kopalnia miałaby powstać w okolicach Ludwikowic Kłodzkich

fot: google.maps

Lokalne czasopismo Noworudzianin w najnowszym wydaniu z dnia 21 sierpnia obszernie informuje o propozycjach otwarcia nowej kopalni węgla kamiennego w Ludwikowicach Kłodzkich koło Nowej Rudy na Dolnym Śląsku. Z propozycją taką wystąpił prezes firmy Coal Holding Sp. z o.o. Derek Lenartowicz. Otrzymał on już koncesję na rozpoznanie tamtejszego złoża. Jeszcze w tym roku zamierza on rozpocząć prace wiertnicze związane z udokumentowaniem jego zasobów.

Wstępnie ocenia się, że w złożu tym znajduje się około 100 milionów ton wysokiej jakości węgla kamiennego. Jeżeli zasoby te zostaną potwierdzone, to powstanie tu kopalnia o wydobyciu około 1,5 miliona ton rocznie. Australijski inwestor zamierza wydać na prace wiertnicze 5 milionów złotych i na budowę kopalni około 150 - 200 milionów dolarów. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to za dwa, trzy lata powstanie tu nowa kopalnia węgla kamiennego. Szacuje się, że pracę znajdzie tu około 1,5 tysiąca ludzi. Byłoby to zbawiennym przedsięwzięciem dla gminy, w której bezrobocie przekracza 30 procent.

Derek Lenartowicz w poniedziałek 20 sierpnia przybył w tej sprawie do Ludwikowic, aby spotkać się z władzami gminy i uzyskać ich opinie w tej sprawie. W spotkaniu wziął udział Maciej Awiżeń, starosta kłodzki, Adam Łącki wicestarosta i promotor ponownego uruchomienia kopalni, a także były senator Kazimierz Drożdż, burmistrz Tomasz Kiliński i Sławomir Karwowski, wójt gminy Nowa Ruda - czytamy w gazecie.

Duża rolę w zainteresowaniu tym złożem australijskiego przedsiębiorcy odegrał były prezes Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i późniejszy prezes KGHM Polska Miedź S.A. - prof. Stanisław Speczik. Przyszły inwestor zapowiedział, że zapoznał się z historią dawniej istniejącej tu kopalni "Wacław" i z wypadkiem, jaki miał tu miejsce w 1930 roku. Jego zdaniem sytuacja taka nie może się już powtórzyć przy wszystkich nowoczesnych technologiach eksploatacji i bezpieczeństwa. Była to wtedy jedna z najnowocześniejszych kopalń w ówczesnym Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym. Wydobywano tu najbardziej kaloryczny węgiel, lecz jednocześnie był to jeden z najbardziej zgazowanych pokładów w kopalniach Europy. Wybuch metanu w rejonie szybu "Kurt" spowodował śmierć 151 górników. Od tego czasu kopalnia zaczęła podupadać, aż do jej całkowitego zamknięcia. Po wojnie nie została już odtworzona. Aktualny "Bilans zasobów kopalin" bez podawania jakichkolwiek liczb zasoby tego złoża kwalifikuje jako pozabilansowe, czyli nieopłacalne ekonomicznie.

Na szczęście miejscowe władze i australijscy specjaliści są innego zdania w tej sprawie. Na zakończenie spotkania Prezes Derek Lenartowicz podziękował Adamowi Łąckiemu i posłowi Ryszardowi Zbrzyznemu z KGHM za zaangażowanie i wsparcie. W tym dniu przedstawiciele grupy kapitałowej Coal Holding zwiedzili także Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie - informuje Noworudzianin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.