Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Padł rekord w skali kraju
11 sierpnia 2020
Izba działała na rzecz branży w Polsce i za granicami
27 lipca 2020
Atrybuty nadziei – kołowrót, kilof, worek
19 lipca 2020
Patronka górników wyjechała na powierzchnię
17 lipca 2020
Korfanty na kolejowych torach
16 lipca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
19 grudnia 2012 Portal gospodarka i ludzie autor: AZ

Sośnica-Makoszowy: w obronie kopalni

Jeśli OUG przychyli się do zdania samorządowców, kopalnia 1 stycznia będzie musiała zamknąć bramy i przestać fedrować
fot: Bartłomiej Szopa

Gmina Gierałtowice zaopiniowała negatywnie plan ruchu kopalni Sośnica-Makoszowy, co zagrozić może dalszemu istnieniu zakładu. Opina gminy nie jest wprawdzie wiążąca, ale Okręgowy Urząd Górniczy musi wziąć ją pod uwagę.

Jeśli OUG przychyli się do zdania samorządowców, kopalnia 1 stycznia będzie musiała zamknąć bramy i przestać fedrować, bowiem bez aktualnego planu ruchu prowadzenie zakładu górniczego jest niezgodne z prawem.

Po negatywnej opinii Komisji Górnictwa i wójta gminy Gierałtowice w sprawie planu ruchu kopalni Sośnica-Makoszowy na lata 2013-15, dyrektor kopalni, Grzegorz Mendakiewicz, wystosował do wójta Joachima Bargiela list otwarty. Jego treść portal górniczy nettg.pl publikuje poniżej:

W.P. Joachim Bargiel
Wójt Gminy Gierałtowice

Zwracam się do Pana, jako pełniącego funkcję organu wykonawczego gminy i wykonującego zadania publiczne wynikające z uzasadnionych potrzeb państwa, z niniejszym apelem. Wójt gminy na podstawie Ustawy prawo geologiczne i górnicze oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie planów ruchu zakładów górniczych opiniuje plany ruchu zakładów górniczych. W bieżącym roku Kompania Węglowa S.A. Oddział KWK Sośnica-Makoszowy przygotował plan ruchu na lata 2013-2015, który został przedłożony przez Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach do zaopiniowania poszczególnym gminom górniczym w dniu 3.12.2012r.

Proszę Pana o pozytywną opinię dotyczącą Planu Ruchu Kompanii Węglowej S.A. Oddziału KWK "Sośnica-Makoszowy" na lata 2013-2015.

Strona 1 z 3
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (16) pokaż wszystkie
  • Domin 5 stycznia 2013 00:21:45
    Profile Avatar

    Chcialbym tak zawsze zgadzać się z górnikiem. pozdr

  • swot 2 stycznia 2013 21:13:01
    Profile Avatar

    do mieszkańca przyszowic. Kopalnia chciała wam wybudować wały ale wiązało się to z wykupem pasa ziemi. Wszystko ok tylko wy chcieliście ceny jak za działkę przy autostradzie (ponad 100zł za m^2). Nie dziwcie się że kopalnia nie zgodziła się na taką cenę ze wzglęu że to są i tak nieużytki w chwili obecnej. Ale wiadomo Polak najmądrzejszy i zawsze próbuje coś ugrać zamiast mieć święty spokój od powodzi.

  • górnik 2 stycznia 2013 21:05:42
    Profile Avatar

    Proponuję dokumentować działania radnych w stosunku do kopalń, a w szczególności do Sośnica Makoszowy, jak będzie trzeba spłacać zaciągnięte kredyty wzięte pod zastaw Zamku i parku w Przyszowicach i nowego ośr zdrowia w Gierałtowicach a nie będzie z czego, żeby było wiadomo kto za to odpowiada bo Wójt jest tylko marionetką w rękach radnych. Dziś szacuje się, że kopalnia Soś-Makoszowy wpłaca do budżetu Gminy ze wszystkich podatków (opłata eksploatacyjna, PIT pracowników, dzierżawy terenów podatek od nieruchomości itp.) ok 5 milionów zł. CZY STAĆ GMINĘ NA UTRATĘ TYCH DOCHODÓW może tak ale niech ci co do tego dążą nie zasłaniają się wójtem.

  • mieszkaniec przyszowic 28 grudnia 2012 18:51:58
    Profile Avatar

    Witam. Panowie niech kopalnia dalej istnieje pod warunkiem zapewnienia nam bezpieczeństwa zwiazanego z zgrozeniem powodziowym, który defakto spowodowała.

  • mg 24 grudnia 2012 14:49:24
    Profile Avatar

    Złóżmy mu odwiedziny świąteczne na pewno sie ucieszy.

  • Pro 23 grudnia 2012 19:57:08
    Profile Avatar

    Nareszcie zamkną ten "zakład"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hurrrrrrrrrra

  • franek 21 grudnia 2012 20:32:44
    Profile Avatar

    Plan ruchu się poprawi i będzie ciacia malina.

  • obserwator 21 grudnia 2012 07:48:43
    Profile Avatar

    Ciekawe co wójt i jego świta chce ugrać na kopalni. To za jego i trzech wspólników namową to wszystko się toczy. Myślę że górnicy wezmą się za tą świtę i paru niedouczonych wieśniaków i zrobią z nimi porządek Wieśniaków nie interesuje los ponad 5 tys. ludzi tylko prywata Liczą się milionowe odszkodowania które dostają od kopalni i im nie zależy na usuwaniu szkód i dlatego wszystko robią aby czerpać z tego korzyści. Twierdzą że przez kopalnię kur im sienie niosą , zboże nie rośnie a kartofle do ziemi uciekają albo im górnicy z Makoszów i Sośnicy kradną . Specyjalnie dają zawyżone kwoty na wykup ziemi aby kopalnia im płaciła odszkodowania a ja się pytam co z budynkami wypłaconymi w 100 pocentach tam nie powinno być już ludzi a oni dalej tam mieszkają i następne wile stawiają za kopalniane pieniądze

  • swot 20 grudnia 2012 16:37:30
    Profile Avatar

    Wójt w sumie mało ma do gadki niestety. Najbardziej jadem kąsa wieś Przyszowice za powodzie. Oczywiście jak to Polacy chcieli otrzymać za grunty, które miały posłużyć do budowy wałów ogromne pieniądze mimo że to są nieużytki.

  • sacd 20 grudnia 2012 16:10:20
    Profile Avatar

    Zapewne do zwolnienia pierwsi pójdą mieszkańcy gminy Gierałtowice. Wtedy Pan wójt z okna swojego biura będzie mógł popatrzeć na 300 par taczek, będzie sobie mógł jedną wybrać na przejażdżkę.

  • Domin 20 grudnia 2012 14:39:50
    Profile Avatar

    Na terenie Gierałtowic w ramach programu pod nazwą „Innowacyjna gmina” tworzy się m in. nowoczesne gminne centra energetyczne, dzięki którym nie tylko efektywniej wykorzystuje się energię elektryczną i ciepło ale także buduje niezależność energetyczną gminy. .... Tyle o wójcie gierałtowic szefie wydziału elektrycznego, któremu znudził sie tradycyjny Górny Śląsk wraz z wkrótce bezrobotnymi górnikami. Mam tylko jedno pytanie - jak taki stary lobbysta jakim jest pan wójt bargiel moze efektywanie wpływac na dziesiątki lat tradycji oraz mieć jakikolwiek wpływ na surowce i ich eksploatację. Na taczkę z barglem!!!! Jak strace prace zamiast do urzedu pracy przyjde do ciebie bargiel i do twojej innowacyjnej pseudo gminy.

  • hajer 20 grudnia 2012 14:26:39
    Profile Avatar

    Ciekawe gdzie mieszka ten nowobogacki wojt gminy górniczej

  • achiko 20 grudnia 2012 13:28:14
    Profile Avatar

    Można się domyślić że górnicy bez pracy "podziękują" mieszkańcom gminy Gierałtowice za ich podejście do zaistniałej sytuacji.

  • bvw 19 grudnia 2012 23:35:35
    Profile Avatar

    prawda jest taka że cwaniaki myślą że kopalnia pójdzie na ustępstwo i może wykupi ziemię od znajomych wójta albo i jego dalszej rodzinki, a jest to ziemia rolniczna a właściewie nieużytki w cenie jaka jest ziemia budowlana w Warszawie Konstancienie Jeziorna, swoją jak to jest możliwe że jeden wieśniak może mieć taką władzę i decydować i istnieniu kopalni która zatrudnia ponad 5 tyś osób

  • rylu32 19 grudnia 2012 15:56:39
    Profile Avatar

    jak to zrobi tak mu pierwszy wj..ia kilofa w plecy!!!

  • G1 19 grudnia 2012 15:08:22
    Profile Avatar

    Ciekawe czy wójt mądrala zatrudni później tych wszystkich górników i pracowników-, koniec kopalni to koniec kury znoszącej złote jajka dla gminy i wójta...tyle

  • RDPNU
    user