KHW: pierwsze 325 milionów za trzy tygodnie (GALERIA)

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przewodniczący rady nadzorczej KHW Jan Klimek, prezes zarządu Roman Łój oraz wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podczas uroczystości podpisania umowy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

1346255550 obligacje 1 1346255550 obligacje 2

+6 Zobacz galerię

1346255550 obligacje 7 1346255550 obligacje 4

Galeria
(9 zdjęć)

W trzeciej dekadzie września Katowicki Holding Węglowy ma uzyskać z emisji obligacji 325 milionów złotych. Następna transza pod koniec października ma przynieść dalszych 435 milionów złotych. W środę (29 sierpnia) przedstawiciele zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego i konsorcjum pięciu banków podpisali w kopalni Wujek umowę, dotyczącą emisji obligacji zwykłych, zabezpieczonych na kwotę do 1 miliarda 25 milionów złotych. Pod dokumentem podpisał się również reprezentujący właściciela spółki, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Konsorcjum tworzą: Bank Zachodni WBK SA, BNP Paribas Bank Polska SA, DZ Bank Polska SA, Nordea Bank Polska SA oraz PKO Bank Polski SA.

Przyjęty program, jakiego dotyczy umowa, jest pierwszym średnioterminowym finansowaniem w branży górnictwa węglowego w Polsce. Terminowa część obligacji o wartości 750 mln zł będzie przeznaczona na refinansowanie obecnego finansowania krótkoterminowego oraz finansowanie programu inwestycyjnego spółki, zaś odnawialna część obrotowa w wysokości 275 mln zł na finansowanie bieżących potrzeb spółki. Sam scenariusz inwestycyjny KHW na 2012 rok opiewa na 650 mln zł. Okres trwania programu ma wynieść do pięciu lat od pierwszej emisji.

W ocenie wiceministra Tomczykiewicza ten nowatorski, niespotykany dotąd w polskim górnictwie projekt jest wielkim sukcesem zwłaszcza stron umowy, ale też właściciela, który sprzyjał i wyraził zgodę na jego przeprowadzenie.

- W ciągu prawie dwóch lat przygotowań wielu powątpiewało, że dzisiejszy finał nastąpi. Zawarta umowa jest jednocześnie świadectwem, że banki - w niełatwych czasach europejskiego kryzysu - zdecydowały się finansować firmę z górniczej branży. To znaczy, że jest ona dobrze zarządzana, że daje gwarancję, iż pieniądze banków będą dobrze wykorzystane z korzyścią dla obu stron, spełniając zarazem oczekiwania właściciela - powiedział wiceminister Tomczykiewicz.

Walory obligacyjnego programu akcentował również prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój.

- Ten projekt jest rozwiązaniem, które w polskim górnictwie węgla kamiennego jest całkowicie nowym. Jego finalizacja jasno dowodzi, że nasze górnictwo przestaje być odbierane jako mastodont poprzedniej epoki, że jest traktowane jako branża rozwojowa, której można zaufać i w którą warto i należy inwestować - przekonywał Łój.

Prezes dodał, że na program można też patrzeć jako na element wsparcia dla ewentualnego procesu prywatyzacji spółki.

- Na pewno trudno byłoby znaleźć inwestora, bądź inwestorów, chcących angażować się w spółkę, która posiada przeterminowane, bądź krótkoterminowe zobowiązania. W tej chwili, w wyniku emisji obligacji, nastąpi zamiana zobowiązań na średnio i długoterminowe, czyli takie, które są pozytywnie oceniane przez analityków finansowych. Osiągnięcie dodatkowo dobrego wyniku finansowego netto za ten rok - po zbadaniu w przyszłym roku sprawozdania spółki za 2012 rok - pozwoli na poważne zastanowienie się, kiedy moglibyśmy wrócić do programu prywatyzacji - argumentował Roman Łój.

W galerii: Uroczyste podpisanie umowy dotyczącej emisji oblilgacji pomiędzy KHW i konsorcjum pięciu banków, Katowice 29 sierpnia 2012 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.