Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 700.80 USD (+0.01%)

Srebro

87.49 USD (-0.88%)

Ropa naftowa

106.20 USD (+0.54%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.98%)

Miedź

6.58 USD (-0.51%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 700.80 USD (+0.01%)

Srebro

87.49 USD (-0.88%)

Ropa naftowa

106.20 USD (+0.54%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.98%)

Miedź

6.58 USD (-0.51%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę szacowany na ok. 0,2-0,3 proc. PKB

1551084268 jadwigaemilewicz crop

fot: Newseria

- Polska buduje wizerunek państwa coraz bardziej otwartego na startupy i firmy technologiczne - mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

fot: Newseria

Negatywny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę szacujemy wstępnie na ok. 0,2-0,3 PKB - wskazała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Monitorujemy sytuację, staramy się elastycznie reagować - podkreśliła.

- Polska gospodarka nie jest bezludną wyspą, jest uwarunkowana zmianami globalnymi, tym wszystkim, co dzieje się w różnych miejscach - mówiła dziennikarzom szefowa resortu rozwoju.

Przypomniała, że są trzy możliwe scenariusze wpływu koronawirusa na gospodarkę.

- Najkorzystniejszy gospodarczo zakłada, że sytuacja kryzysowa zamyka się w obrębie jednego kwartału. Polska gospodarka w tej fali uderzeniowej konsekwencji negatywnych jest w drugim, trzecim rzędzie. Więc te szacunki nie są dla nas bardzo negatywne - zaznaczyła. Drugi wariant mówi o wydłużeniu implikacji na dwa kwartały, a trzeci - o skali roku - dodała.

- Ze spokojem obserwujemy sytuację - podkreśliła minister Emilewicz. Dodała, że obserwowana jest m.in. branża turystyczna. - Jeśli miałabym pokazać skalę, to z pewnością ta branża dzisiaj alarmuje najmocniej - komunikuje o swoich potencjalnych stratach, chociażby wynikających z mniejszej liczby turystów z kierunków azjatyckich - wskazała.

Mówiąc o negatywnym wpływie koronawirusa na polską gospodarkę Emilewicz wskazała: - Szacujemy wstępnie skutki na ok. 0,2-0,3 PKB.

Zastrzegła, że sytuacja jest dynamiczna.

- Analizujemy poszczególne branże. Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi związkami branżowymi, staramy się elastycznie, aktywnie reagować - podkreśliła.

Szefowa resortu rozwoju zwróciła uwagę, że nasza gospodarka pośrednio zależna jest od centrów produkcyjnych w źródłach koronawirusa, czyli przede wszystkim w Chinach.

- W naturalny sposób na pewno w mniejszym stopniu ucierpi niż gospodarki innych państw. Z całą pewnością mniej niż niemiecka gospodarka, gdzie mamy całe parki maszyn dostarczające bezpośrednie produkty, które dzisiaj nie pracują, albo dopiero wznawiają pracę - powiedziała.

W nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczni na etacie - rusza kampania PIP

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zaprasza do zapoznania się z nową kampanią informacyjno-edukacyjną Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Bezpieczni na etacie".

Blik dołącza do projektu, który umożliwi przesyłanie pieniędzy za granicę

Blik dołącza do współpracy rozwijanej przez europejskie firmy płatnicze skupione wokół inicjatyw EuroPA i EPI; pracują one nad wspólnym modelem płatności, który połączy lokalne portfele cyfrowe z różnych krajów Europy - poinformował w środę Polski Standard Płatności, operator Blika.

Na wojnie w Iranie traci świat, ale zarabiają Chiny

Kryzys nie może się zmarnować. Wojna to zyski, ale jeśli chodzi o konflikt na linii Iran - USA - Izrael, te zyski trafią do kieszeni Chin. A pochodzić będą z urządzeń do produkcji zielonej energii.

Jak zredukować oprocentowanie kredytu hipotecznego z pomocą prawnika?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego można zredukować na kilka sposobów: negocjując z bankiem warunki umowy, refinansując zobowiązanie czy uzyskując usunięcie WIBOR-u z treści umowy kredytowej. Z czym wiążą się poszczególne rozwiązania? Dlaczego przydaje się pomoc prawnika?