Nauka: podsumowanie badań nad zgazowaniem węgla

1366442376 wieczorek zgazowanie wig

fot: Witold Gałązka

Ryszard Gowarzewski, szef Działu Wentylacji w kopalni Wieczorek, będzie koordynował eksperymentalne zgazowanie węgla. Pokazuje w chodniku miejsca, w których górnicy wydrążą kanały do calizny węgla w georeaktorze, 2,5 metra niżej.

fot: Witold Gałązka

W czwartek, 26 września w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa pt. "Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej" - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.

Spotkanie naukowców i przedsiębiorców związane jest z zadaniem badawczym realizowanym w latach 2010-2015 przez konsorcjum, którego liderem jest AGH, a w jego skład wchodzą: Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Politechnika Śląska w Gliwicach, Katowicki Holding Węglowy, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Tauron Wytwarzanie, Południowy Koncern Węglowy i Grupa Azoty ZAK.

Budżet tego projektu obejmuje dofinansowanie z NCBiR (80 mln zł) oraz wkład partnerów przemysłowych, wynoszący niemal 10 mln zł.

Naukowcy i przedstawiciele przemysłu realizują zadania w ośmiu grupach tematycznych.

- Czwartkowa konferencja służyć ma podsumowaniu dotychczasowych efektów projektu - wyjaśnia Dembiński.

Wśród omawianych zagadnień pojawią się m.in. następujące kwestie:
• pomysł na wykorzystanie groźnego dla naszego klimatu dwutlenku węgla w produkcji paliw, energii i chemikaliów,
• koncepcja zwiększenia zasobów węgla w Polsce (niemożliwego do wydobycia w tradycyjny sposób) - rozwiązanie to znalazło już odzwierciedlenie w wynalazku opracowanym przez AGH, którego nazwa brzmi: "Układ wyrobisk w kopalni głębinowej węgla kamiennego i sposób eksploatacji w kopalni głębinowej węgla kamiennego dla wybierania pokładów zalegających na dużych głębokościach poniżej najniższego poziomu wydobywczego",
• uruchomienie w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu instalacji pilotażowej do ciśnieniowego zgazowania węgla w reaktorze z cyrkulującym złożem fluidalnym, wykorzystującej dwutlenek węgla jako czynnik zgazowujący,
• budowa pilotażowego reaktora podziemnego zgazowania węgla w kopalni Wieczorek.

Konferencja odbędzie się w godz. 9:30-15:30 w Centrum Ceramiki AGH (wejście od ul. Akademickiej) i ma charakter otwarty dla przedstawicieli mediów. Więcej informacji o projekcie na stronie: www.zgazowaniewegla.agh.edu.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.