Nauka: Grupa Lotos partnerem PAN

Rok chemii 2011 arc

fot: ARC

Bogaty program wydarzeń związanych z obchodami Międzynarodowego Roku Chemii ma przybliżyć opinii publicznej kluczową rolę chemii w globalnym rozwiązywaniu podstawowych problemów współczesnej cywilizacji

fot: ARC

Rok 2011 – decyzją ONZ, na wniosek UNESCO oraz IUPAC (Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej) – proklamowano Międzynarodowym Rokiem Chemii. Rok 2011 to także setna rocznica przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Marii Skłodowskiej-Curie. Grupa Lotos została głównym partnerem Polskiej Akademii Nauk w organizacji tych obchodów w Polsce – dowiedział się portal nettg.pl od Marcina Zachowicza – rzecznika prasowego spółki.

 

Bogaty program wydarzeń związanych z obchodami Międzynarodowego Roku Chemii (International Year of Chemistry – IYC 2011) ma przybliżyć opinii publicznej kluczową rolę chemii w globalnym rozwiązywaniu podstawowych problemów współczesnej cywilizacji. Celem organizatorów jest również pokazanie służebnej roli chemii oraz jej użyteczności dla innych dziedzin nauki i postępu naukowo-technicznego. Współczesna chemia to nie tylko laboratoryjne odkrycia to także rozwiązania służące dziś poprawie jakości życia we wszystkich obszarach ludzkiej aktywności. Podczas naukowych dyskusji omawiane będą również wyzwania stojące przed chemią, związane miedzy innymi z koniecznością ograniczeń aktywności przemysłowej i zmieniającymi się wymaganiami w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska.

 

- Grupa Lotos, jako koncern naftowy, rozwija się m.in. dzięki nowoczesnej wiedzy z zakresu chemii. Od wielu lat wspieramy naukę właśnie po to, aby nowe rozwiązania powstające w laboratoriach i pracowniach badawczych, jak najszybciej trafiały do przemysłu i służyły rozwojowi naszego kraju - podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos.

 

Międzynarodowy Rok Chemii 2011

 

Wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii mają pokazać ważność osiągnięć naszej rodaczki. Organizatorzy spotkań chcą przypomnieć społeczności polskiej i międzynarodowej osiągnięcia laureatki i pokazać wpływ dokonań badawczych, pierwszej na świecie noblistki, na rozwój badań radiacyjnych w obszarze nauk medycznych na świecie i w Polsce.

 

Nauka motorem rozwoju gospodarczego

 

W myśl zasad społecznej odpowiedzialności, Grupa Lotos wspiera wyższe uczelnie i instytuty naukowe, a tym samym zacieśnia współpracę i stwarza swoisty pomost pomiędzy przemysłem a środowiskiem naukowym.

 

Grupa należy do pomorskiego klastra Bio-Eco-Chem, który jest platformą wymiany wiedzy w dziedzinach: biotechnologii, chemii, farmacji i ochrony środowiska. Inicjatywa ta ma na celu zintensyfikowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami w celu tworzenia i realizacji innowacyjnych projektów oraz wykorzystywania potencjału naukowego uczelni dla potrzeb gospodarki.

 

Lotod współpracuje także z polską nauką w ramach tzw. węglowego węzła wiedzy i innowacji („Collocation Centre – CC Poland Plus”). Węzeł „CC Poland Plus”, który to projekt dotyczy magazynowania dwutlenku węgla pod dnem morskim („Integration of CO2 Sequestration with EOR-CO2 technology in the Polish off-shore fields”).

 

Poprzez osobę prezesa zarządu Grupy Lotos – Pawła Olechnowicza, spółka jest również zaangażowana w działania na rzecz budowania współpracy między środowiskiem akademickim i gospodarczym, w ramach Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego. Realizując swój program, Forum aktywnie wspomaga transfer technologii i wspiera inicjatywy stymulujące współpracę szkół wyższych z sektorem gospodarczym.

 

Grupa jest także fundatorem stypendiów dla najlepszych studentów. Niemal 0,8 miliona złotych, w ciągu ostatnich 7 lat, firma przeznaczyła dla najlepszych studentów i doktorantów Wydziału Chemicznego, Mechanicznego, Elektroniki i Automatyki oraz ETI Politechniki Gdańskiej. W tym czasie studenci i doktoranci gdańskiej uczelni technicznej otrzymali od Lotosu ponad 130 stypendiów naukowych oraz nagrody za najlepsze prace magisterskie, doktoranckie, a także opracowania biznesplanów przedsiębiorstw wdrożeniowo-gospodarczych.

 

Warto wspomnieć, że w styczniu 2008. r. podpisano umowę o długoletniej współpracy pomiędzy Grupą Lotos, Politechniką Gdańską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Zakres trójstronnego porozumienia dotyczy wspólnej działalności uczelni i koncernu naftowego w zakresie przedsięwzięć, badań, wymiany wiedzy, wzajemnego wsparcia naukowego, dydaktycznego i finansowego. Szczegóły umowy dotyczą m.in. wspólnego podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć technicznych i technologicznych związanych z aktywnością i obszarami działalności Grupy oraz wykonywania przez wyższe uczelnie na zlecenie Lotosu badań, prac i projektów o charakterze naukowo-badawczym.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.