Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

29.06 PLN (+8.03%)

KGHM Polska Miedź S.A.

299.20 PLN (-2.86%)

ORLEN S.A.

128.32 PLN (+0.79%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.63 PLN (-1.71%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.48 PLN (-2.31%)

Enea S.A.

21.82 PLN (-4.55%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.15 PLN (+5.45%)

Złoto

4 612.71 USD (-1.83%)

Srebro

73.23 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

104.32 USD (+2.42%)

Gaz ziemny

2.69 USD (-1.36%)

Miedź

5.98 USD (-1.64%)

Węgiel kamienny

109.15 USD (+1.58%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

29.06 PLN (+8.03%)

KGHM Polska Miedź S.A.

299.20 PLN (-2.86%)

ORLEN S.A.

128.32 PLN (+0.79%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.63 PLN (-1.71%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.48 PLN (-2.31%)

Enea S.A.

21.82 PLN (-4.55%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.15 PLN (+5.45%)

Złoto

4 612.71 USD (-1.83%)

Srebro

73.23 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

104.32 USD (+2.42%)

Gaz ziemny

2.69 USD (-1.36%)

Miedź

5.98 USD (-1.64%)

Węgiel kamienny

109.15 USD (+1.58%)

Nauka: archiwum geniusza dostępne w sieci

1332394989 archiwum einsteina strona www alberteinstein info

fot: alberteinstein.info

Na stronie zawierającej zapiski i dokumenty Alberta Einsteina można znaleźć m.in. skreślone ręką noblisty słynne równanie "E=mc2"

fot: alberteinstein.info

Prywatne zapiski i dokumenty Einsteina stają się dostępne - w postaci cyfrowej - w sieci. Na stronie http://alberteinstein.info można zobaczyć skreślone ręką noblisty słynne równanie "E=mc2", notatki na tematy polityczne i niepublikowane listy do kochanki.

57 lat po śmierci Einsteina Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie udostępnia w internecie dużą część spośród 80 tys. dokumentów, pozostawionych jej przez geniusza fizyki i jej honorowego rektora (od grudnia 1953 r.). Strona będzie wzbogacana w treści w miarę digitalizacji kolejnych pamiątek.

Na razie do sieci trafiła tylko część dokumentów (około dwóch tysięcy, zajmujących ok. siedmiu tysięcy stron), głównie powstałych przed rokiem 1923. Z pochodzenia Einstein był niemieckim Żydem, dlatego większość pism jest po niemiecku. Najpierw są one skanowane, a później ich treść tłumaczona na angielski - opowiada Hanoch Gutfreund z komitetu sprawującego nadzór nad archiwami.

Twórcy internetowego archiwum oczekują zainteresowania zwłaszcza rzadkimi rękopisami. W uniwersyteckiej kolekcji znajduje się aż czternaście notatników Einsteina, wypełnionych pochyłym, drobnym pismem, jak też listy na temat aktualnie prowadzonych badań. Jest też odręczny tekst, w którym fizyk wyjaśnia swoją teorię względności, podsumowany równaniem E=mc2 obrazującym równoważność masy i energii, gdzie E oznacza energię, m - równą jej masę, zaś c2 - prędkość światła w próżni podniesioną do kwadratu.

Część pamiątek - przyznaje Gutfreund - jest tak osobista, że archiwiści długo zastanawiali się przed podjęciem decyzji o upublicznieniu. Jak choćby 24 listy miłosne napisane do kuzynki, przyszłej żony, Elsy Einstein, z którą romansował jeszcze nim rozwiódł się z pierwszą żoną, Milevą Maric. "Gdy upłynie odpowiednio długi czas, wszystko staje się bardziej dopuszczalne" - zauważa Gutfreund. Publikacja archiwalnych treści nie służy tylko zaspokojeniu ciekawości wścibskich osób, ale też "ma służyć edukacji i stać się przedmiotem badań akademików" - mówił Gutfreund w wywiadzie dla Reutersa.

Nie mniejsze zainteresowanie może budzić tekst z 1930 r. zawierający idealistyczną propozycję Einsteina dotyczącą utworzenia "tajnej rady" Żydów i Arabów, która miałaby doprowadzić do zakończenia żydowsko-arabskiego konfliktu w Palestynie i zapewnić pokój na Bliskim Wschodzie. Einstein przewidywał utworzenie ośmioosobowej rady, złożonej z przedstawicieli obu wspomnianych narodów. Każda strona miała wystawić lekarza, sędziego, przedstawiciela związków zawodowych i duchownego.

Archiwa zawierają też mało znane, humorystyczne listy od wielbicieli i fanów Einsteina z uwagami na temat jego... szalonej fryzury. "Widziałam Pana zdjęcie w gazecie. Moim zdaniem powinien się Pan ostrzyc" - napisała 6-letnia dziewczynka. W innym liście jakiś naukowiec dzieli się informacją, iż prowadzi "badanie, by określić, dlaczego geniusze tak często mają długie włosy".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Huta Częstochowa zapowiedziała wejście w sektor energetyki jądrowej

Huta Częstochowa rozpoczęła procedury uzyskania certyfikatów NQA-1 oraz ISO 19443, co otworzy jej drogę do produkcji na rzecz energetyki jądrowej - poinformował prezes firmy.

Komisja przyjęła projekt ustawy, który ma uprościć inwestycje w energetykę jądrową

Komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w energetykę jądrową. Nowe przepisy mają m.in. usprawnić prace przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Nasz region gospodarzem Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 2028 roku

Na Superauto.pl Stadionie Śląskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca organizacji Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 2028 roku. - Mistrzostwa Europy na tej pięknej arenie stają się faktem - powiedział Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

1764845916 zmarzly

Marian Zmarzły: Ten dokument pozwoli objąć pakietem osłon pracowników JSW

Uchwała „Program wsparcia sektora górnictwa węgla kamiennego koksującego w Polsce – świadczenia osłonowe” przyjęta przez Radę Ministrów! - poinformował w mediach społecznościowych Marian Zmarzły, wiceminister energii.