Nauka: AGH będzie współpracować z Los Alamos

1327488253 los alamos

fot: LANL

Prace badawcze w laboratoriach Los Alamos skupiają się na kilku dziedzinach, m.in. wykorzystaniu energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych...

fot: LANL

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie podpisze, 26 stycznia, umowę o współpracy z jednym z największych ośrodków badawczych w USA - Narodowym Laboratorium Los Alamos - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik krakowskiej uczelni.

AGH będzie tym samym pierwszą uczelnią w Europie Środkowo-Wschodniej z którą oficjalnie współpracować będzie to prestiżowe amerykańskie centrum naukowo-badawcze. Szczegóły współpracy przedstawione zostaną tuż przed podpisaniem umowy na specjalnej konferencji prasowej.

- Na pytania mediów będą odpowiadać: prorektor ds. współpracy i rozwoju AGH prof. Jerzy Lis, kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH prof. Tadeusz Uhl oraz ze strony amerykańskiej: dyrektor ds. współpracy i rozwoju Centrum Energetycznego Chemicznego Doskonalenia i Magazynowania Wodoru Los Alamos Karl K. Jonietz i dyrektor Instytutu Inżynierii Los Alamos Chuck Farrar -.informuje rzecznik.

Los Alamos National Laboratory organizacyjnie podlega Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. Mieszczący się w stanie Nowy Meksyk ośrodek badawczy zatrudnia ok. 11 tys. naukowców, kształcąc jednocześnie ponad tysiąc studentów. Roczny budżet LANL wynosi ponad dwa miliardy dolarów. Prace badawcze w laboratoriach Los Alamos skupiają się na kilku dziedzinach, m.in. wykorzystaniu energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Naukowcy z LANL ściśle współpracują z Uniwersytetem Kalifornijskim, a ich osiągnięcia są znane i szeroko cytowane w niemal całym świecie naukowym.

W Los Alamos, w ramach projektu Manhattan, powstała pierwsza bomba atomowa. Realizację projektu rozpoczęto w marcu 1942, w ośrodkach badawczych uniwersytetów w Nowym Jorku (Columbia University), w Chicago i stanowego uniwersytetu kalifornijskiego. Przy konstruowaniu bomby atomowej uczestniczyło w całych Stanach Zjednoczonych ok. 125 tys. osób. Prace kosztowały ok. 2 mld (ówczesnych) dolarów. Główne prace prowadzono w Los Alamos pod kierownictwem

Główne prace konstrukcyjne odbywały się pod kierownictwem Jacoba Roberta Oppenheimera.Pierwszą kontrolowaną reakcję łańcuchową przeprowadzono 16 lipca 1945 w Trinity, koło bazy lotnictwa w Alamogorto. Skonstruowane bomby atomowe Amerykanie zrzucili na Hiroszimę i Nagasaki (6 i 9 sierpnia 1945).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.