Największy związek PKN Orlen ponownie domaga się podwyżek płac

Orlen szyld ARC

fot: ARC

W 2009 roku Orlen wprowadził na nasz rynek łącznie 510 tys. ton biokomponentów i biopaliw

fot: ARC

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen wystąpił ponownie do zarządu spółki z postulatem podwyżek płac w 2011 r. W przypadku niespełnienia żądania, związek zapowiada rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego.

Jak poinformował w środę przewodniczący związku Krzysztof Barcikowski, związek będzie czekał na odpowiedź zarządu PKN Orlen do 15 kwietnia.

- Jeśli pracodawca nie spełni naszego żądania to zostanie uruchomiona procedura sporu zbiorowego - oświadczył Barcikowski. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych związek może ogłosić strajk.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego jest największą organizacją związkową PKN Orlen. W marcu związek ten wraz z Solidarnością 80 nie podpisał porozumienia płacowego w zarządem płockiego koncernu, uznając, że skala podwyżek nie jest adekwatna do rekordowych wyników finansowych spółki za 2010 r. - porozumienie zawarło 9 z 11 związków spółki.

W przesłanym obecnie zarządowi PKN Orlen postulacie związek pracowników ruchu ciągłego domaga się m.in. wypłacenia 250 zł do płacy zasadniczej od 1 czerwca i 1200 zł nagrody jednorazowej we wrześniu. W stanowisku tym związek uwzględnił zapisy porozumienia płacowego, które podpisało dziewięć innych organizacji związkowych oraz zrealizowaną już część wzrostu płac, czyli 250 zł podwyżki płacy zasadniczej od 1 kwietnia. - My żądamy uzupełnienia - wyjaśnił Barcikowski.

Barcikowski poinformował, że walne zebranie związku pracowników ruchu ciągłego podjęło pod koniec marca decyzję o "otwarciu się" na inne grupy zawodowe PKN Orlen, które związek mógłby reprezentować, w tym np. pracowników administracji. Barcikowski dodał, że związek będzie starał się o odwołanie członka zarządu płockiego koncernu Marka Serafina. - Będziemy robić wszystko, by walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło decyzję o nieprzedłużaniu umowy na kolejną kadencję, a jeśli to się nie uda, to przynajmniej będziemy żądali od zarządu, żeby ten pan nie zajmował się już współpracą ze związkami zawodowymi - powiedział.

PKN Orlen w komunikacie podkreślił, że zarząd płockiego koncernu "jest gotów zawsze prowadzić konstruktywne negocjacje ze związkami zawodowymi", jednak obecne żądania związku pracowników ruchu ciągłego "trudno nazwać konstruktywnymi, bowiem oznaczają one powrót do postulatów zgłaszanych przez ten związek w trakcie wcześniejszych negocjacji". W stanowisku tym przypomniano, że w spółce nastąpiły już podwyżki wynagrodzeń wynikające z wcześniej podpisanego porozumienia przez dziewięć organizacji związkowych.

W sprawie negocjacji płacowych i podwyżek płac związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen zorganizował 24 marca przed siedzibą spółki w Płocku otwarte spotkanie załogi, w którym uczestniczyło ponad 200 osób, w tym zatrudnieni w spółkach zależnych płockiego koncernu: włocławskim Anwilu i Rafinerii Jedlicze. Uczestnicy spotkania krytykowali przebieg negocjacji płacowych, zarzucając zarządowi spółki "pozorowany dialog społeczny". W opinii Barcikowskiego, zawierając porozumienie płacowe z zarządem PKN Orlen, pozostałe związki faktycznie przystały na graniczne kwoty podwyżki, o których nieoficjalnie przedstawiciele zarządu informowali pod koniec stycznia.

W porozumieniu, dotyczącym wskaźnika wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia, zawartym między dziewięcioma związkami PKN Orlen a zarządem spółki w marcu uzgodniono, że od 1 kwietnia nastąpi wzrost płac dla każdego pracownika (podwyżki nie obejmą najwyższej kadry menedżerskiej) o 250 zł, a dodatkowo pracownicy otrzymają nagrody jednorazowe - w sumie 2 tys. 400 zł na osobę. Związek pracowników ruchu ciągłego nie zaakceptował wówczas tych uzgodnień, postulują wzrost płac od 1 stycznia o 500 zł i jednorazowe nagrody w wysokości 3 tys. 600 zł.

W 2010 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 2,46 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce.