PGNiG Termika: Trwa postępowanie w zakresie uzyskania warunków zabudowy dla największego w UE akumulatora ciepła

1555601843 zeran pgnig termika

fot: PGNiG Termika

Nowy blok w elektrociepłowni Żerań zużyje 4 proc. całego polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny

fot: PGNiG Termika

PGNiG Termika przygotowuje się do budowy na terenie Elektrociepłowni Żerań w Warszawie największego w Unii Europejskiej akumulatora ciepła. Trwa postępowanie administracyjne w zakresie uzyskania dla inwestycji warunków zabudowy - poinformowała we wtorek, 22 sierpnia, spółka Grupy Orlen.

PGNiG Termika zwróciła uwagę, iż żerański akumulator będzie już drugim, po tym w Elektrociepłowni Siekierki, akumulatorem spółki. Nowy akumulator zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Warszawy - podkreślono w informacji.

PGNiG Termika oznajmiła we wtorek, że w ramach przygotowań do budowy na terenie warszawskiej Elektrociepłowni Żerań największego w Unii Europejskiej akumulatora ciepła, trwa postępowanie administracyjne w zakresie uzyskania dla inwestycji warunków zabudowy.

Wstępnie zakłada się, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie blisko 10 TJ energii cieplnej, co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej ok. 230 MWt mocy cieplnej - podała spółka Grupy Orlen.

Według PGNiG Termika, w zbiorniku o kształcie walca ma zmieścić się 61 tys. m sześc. wody o maksymalnej temperaturze 98 st. C. Ta ogromna beczka będzie miała 70 m wysokości i 36 m średnicy - wyjaśniła spółka.

PGNiG Termika zaznaczyła przy tym, że dobrana pojemność akumulatora pozwoli na optymalizację produkcji zakładu oraz magazynowanie nadwyżek podgrzanej wody sieciowej w bloku gazowo-parowym Elektrociepłowni Żerań.

Jak przypomniano w informacji, obecnie największy w Unii Europejskiej akumulator ciepła znajduje się w Mannheim (Niemcy) i ma pojemność 60 mln l. Wspomniano też, że żerański akumulator będzie prawie dwa razy większy od stojącego na terenie Elektrociepłowni Siekierki i zmieści około 61 mln l wody.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.