Najdłuższy nieczynny tunel kolejowy pod Małym Wołowcem ma już 140 lat

fot: Tomasz Rzeczycki

Wylot południowej nitki tunelu pod Małym Wołowcem od strony Wałbrzycha

fot: Tomasz Rzeczycki

Sto czterdzieści lat temu, 15 października 1880 r., pierwszy pociąg przejechał tunelem kolejowym pod Małym Wołowcem w Górach Wałbrzyskich. To jeden z dwóch najdłuższych w Polsce tuneli wykonanych techniką górniczą. Liczy on sobie ponad półtora kilometra, ale po raz ostatni używany był w 1993 r. Potem tor rozebrano.

Tunel wydrążono w latach 1876-1879. Poza samym tunelem, górnicy zgłębili też z powierzchni szyb wentylacyjny prowadzący do komory tunelu. Miał on ułatwiać usuwanie spalin z kominów parowozów. Tunel znajduje się pomiędzy stacjami Wałbrzych Główny i Jedlina-Zdrój, na trasie Wałbrzych - Kłodzko.

Równolegle do pierwszego tunelu, kilkanaście metrów na północ od niego w 1912 r. oddano do użytku drugą komorę tunelu, o długości 1601 m, a więc o 41 m dłuższą od starszego wyrobiska. Obydwa tunele połączono przejściami ewakuacyjnymi. Jako obudowę zastosowano bloczki kamienne, częściowo też cegłę klinkierową. Młodszy tunel wykorzystywany jest w ruchu pociągów do dzisiaj. Od 2009 r. jeżdżą nim Koleje Dolnośląskie.

Powodem zamknięcia starszej części tunelu był zmniejszający się ruch pociągów, zwłaszcza po zamknięciu kopalń w zagłębiu wałbrzyskim i redukcji liczby kursów pasażerskich. Dodatkowo z powodu szkód górniczych zamknięto prowadzący w stronę tunelu jeden z torów na wiadukcie istniejącym między tunelem a stacją Wałbrzych Główny.

Od 2005 r. właścicielem dwukomorowego tunelu pod Małym Wołowcem jest PKP PLK. W tymże roku koncepcję zagospodarowania nieczynnej komory tunelu przedstawił Wojciech Preidl, pracownik naukowy Katedry Geomechaniki, Budownictwa Podziemnego i Zarządzania Ochroną Powierzchni Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Władze Jedliny-Zdroju wyrażały nawet przez pewien czas zainteresowanie zagospodarowaniem tunelu do celów turystycznych.

Najpewniej niedługo wałbrzyski tunel straci krajową palmę pierwszeństwa pod względem długości tunelu wykonanego techniką podziemną. Wkrótce ma być oddany do użytku dwukilometrowy tunel pod zboczem góry Luboń Mały w Beskidzie Wyspowym, a za kilka lat - jeszcze dłuższy, liczący 2290 m tunel drogowy niedaleko Wałbrzycha, w rejonie Starych Bogaczowic.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.