Naimski: Za 10 lat zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. rocznie

fot: Maciej Dorosiński

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski przypomniał, że Gaz-System, prowadzi inwestycję postawienia drugiego terminala LNG Zatoce Gdańskiej

fot: Maciej Dorosiński

- Na początku lat 30. zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. rocznie. System przesyłowy będzie do tego przygotowany, dając bezpieczeństwo podczas transformacji - oświadczył w poniedziałek, 30 sierpnia, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podczas otwarcia konferencji Gazterm 2021 w Międzyzdrojach w poniedziałek Naimski ocenił, że rola systemów gazowych w krajach europejskich, a zwłaszcza w Polsce rośnie. Także zadania stawiane przed spółkami i operatorami sektora gazowego w najbliższej dekadzie będą istotnie się zwiększały.

Pełnomocnik oświadczył, że dzięki rozbudowie systemu gazowego Polska jest całkiem dobrze przygotowana do transformacji energetycznej, jednak proces ten nie może okazać się chaotyczny.

- Podejście woluntarystyczne w horyzoncie 5-10 lat grozi katastrofą. Dziś podejmujemy w procesie transformacji decyzje, skutkujące w perspektywie lat 30 czy 40 - tłumaczył.

Naimski zaznaczył, że w najbliższej dekadzie produkcja energii elektrycznej z gazu będzie rosła z powodu odstawiania źródeł węglowych. Podkreślał, że rosnąć będzie znaczenie OZE, które jednak potrzebują wsparcia w postaci elektrowni gazowych. Dlatego - jak zaznaczył - ważne jest utrzymanie równowagi między inwestycjami w OZE i w źródła gazowe.

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników konferencji podkreślił, że podstawą bezpieczeństwa musi być dywersyfikacja dostaw i źródeł surowców oraz samowystarczalność w produkcji energii elektrycznej. Jak ocenił, pozycja wyjściowa Polski w procesie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej jest trudna, a cel na 2050 r. ambitny, ale cały proces powinien być traktowany w kategorii szans na bezprecedensową modernizację kraju.

Duda wyraził też w liście pełną solidarność z Ukrainą w kwestii postrzegania gazociągu Nord Stream 2. Niezmiennie postrzegamy go jako zagrożenie dla unijnej solidarności i bezpieczeństwa Europy - napisał prezydent.

Prezydent wskazał, że Polska i cała UE realizują bezprecedensową transformację energetyczną. Chcemy modernizować energetykę i tworzyć przemysł przyszłości, ale w myśl zasady transformacji bezpiecznej dla społeczeństwa. Jak dodał, chcemy, aby region Trójmorze stał się akceleratorem zmian i inkubatorem rozwiązań. Prezydent przypomniał, że znaczna część projektów zgłoszonych w ramach inicjatywy Trójmorza dotyczy właśnie kwestii energetycznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.