Naimski: Energetyka jądrowa niezbędna by osiągnąć cele obniżki emisji

fot: Maciej Dorosiński

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.podkreślił, że do 2022 r. ma być gotowy gazociąg Baltic Pipe

fot: Maciej Dorosiński

- Aby osiągnąć cele redukcji emisji wyznaczone przez UE, potrzebujemy 6 do 9 GW z elektrowni jądrowych. Nie osiągniemy tego tylko dzięki OZE - ocenił w piątek Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Naimski dodał, że aby osiągnąć moc 6-9 GW z atomu, musimy ukończyć budowę nuklearnych elektrowni do 2040, najpóźniej do 2043 r.

- Trudno sobie wyobrazić, abyśmy osiągnęli cele emisji tylko dzięki OZE, bo są to źródła niestabilne - powiedział pełnomocnik.

Pełnomocnik stwierdził, że niepowodzenia nowych inwestycji jądrowych we Francji i Finlandii mogą budzić wątpliwości, ale można wdrażać sprawdzone technologie, które działają.

Dodał, że technologia SMR (małych modułowych reaktorów) jest na etapie badań, a najbliższy test odbędzie się za 4 lata, kiedy amerykański producent SMR Nu Scale zakończy proces licencyjny w USA.

- Będzie to budowa eksperymentalna, jak na razie rozwiązania oparte na SMR nie zeszły jeszcze z desek projektantów - powiedział

Naimski powiedział, że SMR to technologia dobra dla przemysłu, działającego w obiegu zamkniętym, albo dla izolowanych społeczności odciętych od sieci energetycznych. - W Polsce na szczęście nie mamy takich problemów - dodał, zaznaczając że jedyną przestrzenią wydaje się przemysłu, jeśli technologia będzie działać w rzeczywistości.

Uznał, że jeśli mamy do wyboru nowe technologie magazynowania energii, a SMR, to jego zdaniem powinniśmy postawić na magazynowanie.

Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się ok. 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Mimo upływu lat SMR dalej pozostają na papierze, a pierwszy pojawi się nie wcześniej niż w 2026 r.

Najbardziej zaawansowany jest projekt NuScale, który zyskał kilkadziesiąt mln dolarów grantów z Departamentu Energii na certyfikację technologii, licencjonowanie itp. oraz teren pod pierwsze jednostki w stanie Idaho. Klientem jest spółka energetyczna z sąsiedniego stanu Utah. NuScale to niewielki reaktor o mocy 60 MW, który można łączyć w większe zespoły. W Idaho ma powstać bateria, składająca się z 12 sztuk o łącznej mocy 720 MW. Dziś mówi się o roku 2026 jako terminie uruchomienia. Pewne zainteresowanie wyraziły dwie firmy z Kanady oraz koncern, eksploatujący elektrownie atomowe w Rumunii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.