Nagrody za innowacje i najciekawsze stoiska

02 nagrody GAL

fot: Jarosław Galusek

Laureaci konkursu innowacyjnych rozwiązań w budowie maszyn i urządzeń górniczych zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii z przedstawicielami rządu, władz województwa śląskiego, Katowic i organizatorów targów

fot: Jarosław Galusek

Tradycyjnie Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2009" towarzyszy konkurs dla producentów. Tegoroczny zatytułowano: Innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych "Katowice 2009". Zgłoszono do niego 24 projekty w trzech kategoriach - nowe maszyny i technologie; napędy i sterowanie; poprawa bezpieczeństwa.

Organizatorzy konkursu - z Polskiej Techniki Górniczej i miesięcznika "Napędy i Sterowanie" - podkreślali, że poziom tegorocznej rywalizacji był wysoki i zgłoszono do niego rekordowo dużo produktów. Dużo tym bardziej, że od poprzedniego konkursu upłynęły tylko dwa lata. Werdykt jurorów ogłoszono podczas uroczystej gali, która kończyła pierwszy dzień tegorocznych targów.

- Dzisiaj nad Katowicami świeciło słońce, a serca się radowały, że Śląsk jest wizytówką nowoczesnych technologii - powiedział Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, gratulując sukcesu laureatom konkursu.
Prof. Marek Jaszczuk z Politechniki Śląskiej, przewodniczący jury, ogłosił, że przyznano dziewięć równorzędnych nagród i pięć wyróżnień.

Laureatami w kategorii "Nowe maszyny i technologie" są: Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne SA (nagroda za kombajn ścianowy wąskoramionowy typu KSW-1500 EU z elektrycznym napędem posuwu), Grupa KOPEX - Fabryka Maszyn i Urządzeń TAGOR (za zmechanizowaną obudowę ścianową TAGOR-15/32-Poz) i Dolnośląska Fabryka Maszyn Zanam-Legmet (za wóz do obrywki SWB2N/Z C z kompensatorami obciążeń dynamicznych). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała spółka MAS (za agregat sprężarkowy budowy przeciwwybuchowej typu AST-45G).

W kategorii "Napędy i sterowanie" nagrodzono: Rybnicką Fabrykę Maszyn RYFAMA (za przenośnik zgrzebłowy Rybnik 850 z napędami zmieniającymi prędkość ruchu łańcucha odpowiednio do zmieniającej się wydajności urabiania kombajnem w ścianie węglowej), EDJAN - Jednostkę Innowacyjno-Wdrożeniową (za rozłącznik z odłączeniem i uziemnikiem szybkim średniego napięcia EDJAN_562_7.2kV/630A/20kA oraz przekładnię mimośrodową EDJAN-700) oraz Dąbrowską Fabrykę Maszyn Elektrycznych "Damel" (za silnik indukcyjny trójfazowy zintegrowany z przemiennkiem częstotliwości typu SG3F 450M-4 - 500 kW). W tej kategorii jurorzy wyróżnili trzy firmy: Grupę FAMUR (za system monitorowania ciśnienia w stojakach obudów ścianowych FAMAC RSCP), HENNLICH (za sterowanie impulsowe zmechanizowanej obudowy górniczej, ilość funkcji 2-20) i Stosowanie Maszyn Tadeusza Szwajca (za hydrauliczne silniki satelitowe typu SM zasilane cieczami nieolejowymi).

W kategorii "Poprawa bezpieczeństwa" lauratami są: Bosch Rexroth - VacuClean (za urządzenie do pielęgnacji oleju hydraulicznego; odwodnienie, odpowietrzenie i filtracja hydraulicznych cieczy roboczych), Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER SA (za aparat tlenowy ucieczkowy SR-K30 oraz aparat tlenowy ucieczkowy KA-60) oraz Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG (za przenośną iskrobezpieczną aparaturę sejsmiczną PASAT M). Wyróżnienie w tej kategorii wręczono przedstawicielowi firmy REMAG (za kurtynę powietrzno-wodną kombajnu chodnikowego R-200).
Podczas targowej gali rozstrzygnięto także konkurs na najatrakcyjniejsze stoisko. Agata Zielińska, wiceprezes Polskiej Techniki Górniczej, poinformowała, że, w ocenie organizatorów targów, w tym roku najciekawsze stoiska ma Kopex oraz Minova Ekochem.

Niespodzianką dla uczestników gali były nagrody, przyznane przez ministra przemysłu węglowego Ukrainy, za rozwój współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą. Otrzymał ją m. in Henyk Stabla, prezes PTG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.