Na wnioski przyjdzie czas

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Procesy rozpoczęte w poprzedniej kadencji, a więc przede wszystkim wprowadzenie akcji spółek węglowych na giełdę, będą kontynuowane. Natomiast w zakresie tworzenia nowego prawa będziemy zmierzać do jego liberalizacji - zapowiedział Tomasz Tomczykiewicz, sekretarz stanu w resorcie gospodarki

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Łączenie KHW z Kompanią Węglową - największą spółką w branży wydobywczej, zatrudniającą niemal 65 tysięcy ludzi, wydaje się niezasadne. To pierwszy rok, w którym Kompania Węglowa ma dobre wyniki i musi wykonać dużo pracy, aby umocnić swoją pozycję - mówi w rozmowie z Trybuną Górniczą Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

W poniedziałek, 19 marca, odwiedził Pan spółki węglowe. Jakie wnioski płyną z tej wizyty?
Na wyciąganie wniosków przyjdzie czas, to była pierwsza tego typu prezentacja. Podczas wizyty towarzyszył mi wiceminister skarbu odpowiedzialny za prywatyzację, a skarb państwa ma potencjał, żeby ocenić, w którym momencie spółki będą przygotowane do debiutu giełdowego. W tej chwili kierujemy się deklaracjami spółek: Kompania Węglowa mówi na przykład o roku 2014. Ten termin wydaje się bardzo realny i dobrze by było, gdyby na początku 2014 roku spółka była gotowa do wszczęcia procesu.

A co z Węglokoksem? Zarząd tej spółki deklarował, że prywatyzacja mogłaby się odbyć jeszcze w bieżącym roku.
To bardzo wyśrubowany termin, ale będziemy wspierać Węglokoks, aby te plany udało się zrealizować w zaplanowanym przez zarząd czasie.

Podczas obrad górniczego Zespołu Trójstronnego akcentował Pan mocno, że o konsolidacji sektora węglowego nie może dzisiaj być mowy. Katowicki Holding Węglowy nie chciał iść wspólną drogą z Węglokoksem, w tej chwili musi sobie radzić sam...
Wydaje się, że decyzja KHW o odstąpieniu od współpracy z Węglokoksem była błędna. Dzisiaj chyba już to wszyscy widzą, że trzeba było z tej możliwości rozwoju firmy skorzystać. Łączenie KHW z Kompanią Węglową - największą spółką w branży wydobywczej, zatrudniającą niemal 65 tysięcy ludzi, wydaje się niezasadne. To pierwszy rok, w którym Kompania Węglowa ma dobre wyniki i musi wykonać dużo pracy, aby umocnić swoją pozycję. W przypadku Holdingu trzeba poczekać, jak zakończy się proces dokapitalizowania poprzez obligacje, mam nadzieję, że efekty tego przedsięwzięcia poznamy już wkrótce i pozwolą one z większym optymizmem patrzeć w przyszłość tej spółki.

Jak właściciel zachowa się w sprawie dywidendy od spółek węglowych?
To oczywiste, że żadnej dywidendy ze spółek nie będzie. Doniesienia, że podczas poniedziałkowej wizyty w Kompanii, Holdingu i Węglokoksie szukaliśmy z wiceministrem Tamborskim pieniędzy w spółkach, były tylko faktami medialnymi. Jastrzębska Spółka Węglowa deklarowała natomiast w swoim prospekcie emisyjnym dywidendę na poziomie 30 procent i z tej deklaracji powinna się wywiązać.

Czy rząd podejmuje działania związane z minimalizacją skutków pakietu klimatycznego?
30 września Ministerstwo Środowiska wystąpiło do Komisji Europejskiej o ustalenie poziomu derogacji, które pozwolą energetyce korzystać z darmowych uprawnień do emisji. KE ma sześć miesięcy na wydanie opinii w tej sprawie. W międzyczasie, w "Energetycznej Mapie Drogowej do 2050" KE zaproponowała podwyższenie progu redukcji emisji, a rząd polski już po raz drugi złożył veto. Kluczowa dyskusja nastąpi na Radzie Energetycznej, która odbędzie się w czerwcu. Na tym spotkaniu Polskę reprezentować będzie Ministerstwo Gospodarki. W decyzji o zawetowaniu postulatu KE jesteśmy w dużej mierze osamotnieni, ale zdania nie zmienimy, bo wiemy, jakie skutki dla polskiej gospodarki miałoby podniesienie progów redukcji emisji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.