Na Wall Street S&P 500 z nowym rekordem po trzech dniach wzrostów

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami trzeci dzień z rzędu, a indeks S&P 500 znalazł się na historycznym szczycie. Analitycy wskazują, że na rynkach trwa tzw. ajd św. Mikołaja dzięki malejącym obawom o wariant Omikron Covid-19.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,55 proc. i wyniósł 35.950,56 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,62 proc. i wyniósł 4.725,79 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,85 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.653,37 pkt.

Od poniedziałku indeks Dow zyskał 1,6 proc., S&P 500 wzrósł o 2,3 proc., a Nasdaq zwyżkował prawie 3,2 proc.

Przy niższych niż zwykle wolumenach obrotu przed świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku, główne indeksy Wall Street zakończyły skrócony tydzień wzrostami. W piątek giełdy w Stanach Zjednoczonych będą nieczynne.

Większa część rajdu na giełdzie w tym tygodniu jest spowodowana słabnącymi obawami wobec wariantu Omikron i namacalnym westchnieniem ulgi, że wyprzedaż w końcu się zatrzymała. Kiedy rynek zaczął zwyżkować, nabywcy, którzy nie chcieli przegapić rajdu świętego Mikołaja, przejęli kontrolę - powiedział Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny Leuthold Group.

Pfizer szedł w górę o 1 proc. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w środę w trybie nadzwyczajnym do użytku Paxlovid, opracowany przez koncern Pfizer lek przeciwko Covid-19. Jest to pierwszy dopuszczony w USA lek antycovidowy w postaci doustnych pigułek.

Nowy wariant Omikron nadal rzuca cień na gospodarkę, mimo że najnowsze raporty potwierdzają pogląd, że chociaż jest znacznie łatwiejszy do przenoszenia, jego wpływ na zdrowie jest znacznie mniejszy - ocenił Elwin de Groot, szef strategii makro w Rabobank.

Rosły banki, zyskały też akcje m.in. Microsoftu i Nvidia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Państwowy gigant rozmawia z bankami o zasadach restrukturyzacji zadłużenia spółki

Grupa Azoty podpisała z kilkoma bankami wstępne kluczowe warunki restrukturyzacji zadłużenia spółki; m.in. wydłużono ostateczny termin spłaty finansowania do końca 2030 r. oraz ustalono karencję w spłacie rat do końca czerwca 2027 r. - poinformowała Grupa Azoty w komunikacie giełdowym.

Za oceanem giełdy wzrosły

Indeksy w USA zwyżkowały na koniec sesji w poniedziałek, a S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe historyczne rekordy. Analitycy wskazują, że na obawami o geopolitykę przeważają oczekiwania dotyczące wzrostu spółek z sektora AI.

Miliard złotych z EBI na rozwój sztucznej inteligencji

Allegro uzyskało finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wysokości 1 mld zł na rozwój sztucznej inteligencji - poinformowała w poniedziałek platforma. Środki mają być przeznaczone m.in. na stworzenie centrum modeli uczenia maszynowego.

Zielonka: Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem

Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem - ocenił główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem, polska gospodarka utknęła w fazie słabego wzrostu przy podwyższonej inflacji kosztowej.