Na Śląsku 130 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa

fot: PGG

Służby wojewody śląskiego łącznie wirusa wykryto w próbkach pobranych od 108 górników, w tym kopalń: Jankowice - 38 osób, Murcki-Staszic - 15, Pniówek - 29 i Bobrek - 26

fot: PGG

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce to 32 227 - wynika z danych, które w poniedziałek rano, 22 czerwca, przedstawiło Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował także o 296 nowych zakażeniach. 130 z nich stwierdzono w woj. śląskim. W ostatnim czasie zmarły trzy zakażone osoby. W sumie liczba ofiar epidemii w Polsce wynosi 1 359.

 

 

Przypomnijmy, że pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa odnotowano w Polsce 4 marca. Pacjent przebywał w szpitalu w Zielonej Górze. Prawdopodobnie zaraził się w czasie pobytu w Niemczech. Mężczyzna przebywał w szpitalu prze dwa tygodnie. Został wyleczony. 

Dotychczas najwięcej zakażeń odnotowano w województwie śląskim (11 955). Potem kolejno w mazowieckim (4 759), łódzkim (2 878), dolnośląskim (2 814) i wielkopolskim (2 474). Patrząc na te dane, trzeba uwzględnić, że woj. mazowieckie ma najwięcej mieszkańców. Jest ich ponad 5,3 mln. W woj. śląskim mieszka natomiast blisko 4,5 mln ludzi. To dwa największe regiony w Polsce pod względem mieszkańców. W przypadku Śląska trzeba także uwzględnić, że jest to region o najwyższym stopniu urbanizacji i największej gęstości zaludnienia. 

Dotychczas najwięcej zgonów odnotowano na Mazowszu. Zmarło tam 314 osób. 

Najmniej osób zakażonych koronawirusem jest w województwie lubuskim (154). 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba chorych w Polsce wynosi 13 499. Ozdrowieńców jest natomiast 17 076.  

Na całym świecie zarażonych koronawirusem jest blisko 4 mln osób. Wyzdrowało natomiast ponad 4,4 mln ludzi. W sumie z powodu koronawirusa zmarło prawie 470 tys. osób. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.