Na co w województwie śląskim idą miliardy z KPO?

1750324789 ministrafunduszyorzesze

fot: MFiPR

Woj. śląskie jest drugim w Polsce pod względem wykorzystania środków z KPO dla samorządów.

fot: MFiPR

Ponad 99,6 tys. umów na ponad 16,5 mld zł środków Krajowego Planu Odbudowy podpisano dotąd w woj. śląskim. To pieniądze m.in. na transformację miast. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z samorządowcami w Orzeszu. Rozmowy dotyczyły wsparcia z Unii Europejskiej. Woj. śląskie jest drugim w Polsce pod względem wykorzystania środków dla samorządów z KPO.

Resort wyliczył, że to pieniądze przeznaczona na m.in. transformację miast (m.in. skwery i place zabaw w Sosnowcu oraz wodociągi i kanalizację w Żorach), nowe zeroemisyjne i niskoemisyjne autobusy (m.in. Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Rybniku i Żorach) oraz dziewięć branżowych centrów umiejętności.

W komunikacie MFiPR wskazało, że z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 w naszym regionie podpisano 31 umów na dofinansowanie w wysokości 3,4 mld zł, w tym 10 umów z samorządami.

Obecnie trwają nabory dot. usuwania odpadów, infrastruktury kultury i turystyki kulturowej. Wkrótce mają rozpocząć się nabory na projekty związane z odbudową po powodzi uszkodzonej infrastruktury wodno-ściekowej oraz zaopatrzenia w wodę, a także poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w programie Czyste Powietrze.

Ponadto – według danych resortu – w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 zrealizowano ponad 1,9 tys. projektów, których dofinansowanie wyniosło 11,2 mld zł. Z tego samorządy realizują ponad 900 projektów z dofinansowaniem w wysokości 4,8 mld zł.

Trwają nabory dotyczące m.in. gospodarki odpadami komunalnymi, wsparcia tworzenia i funkcjonowania mieszkań dla osób w kryzysie bezdomności, czy ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu.

Resort podał, że w skali kraju do wykorzystania przez samorządy z polityki spójności i KPO jest jeszcze ok. 200 mld zł (z KPO pozostało 18 mld zł).

Obecnie samorządy mogą startować w naborach dotyczących m.in. budownictwa mieszkaniowego, wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych czy wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego.

W naborach, które mają zostać uruchomiona do końca sierpnia br., znacząca większość środków a trafić na odbudowę po powodzi, w tym w woj. śląskim – na odbudowę infrastruktury wodno-ściekowej, infrastruktury zaopatrzenia w wodę i budynków użyteczności publicznej.

MFiPR podało, że dzięki rewizjom KPO środki dla samorządów wzrosły łącznie o ok. 24 mld zł, a wkrótce uruchomiony ma też zostać Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (25 mld zł). Jego część będzie przeznaczona dla samorządów na schrony, infrastrukturę drogową podwójnego zastosowania, poprawę cyberbezpieczeństwa czy systemy łączności alarmowej.

Ministerstwo przygotowuje strategię rozwoju kraju do 2035 r., która ma zwrócić uwagę na potencjał miast średniej wielkości. Zgodnie z założeniami Polska powinna rozwijać się w oparciu o sieć kilkudziesięciu regionalnych i subregionalnych ośrodków miejskich. W woj. śląskim to stolice subregionów: Bielsko-Biała, Częstochowa i Rybnik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.