Mysłowice: podwójne święto w Wesołej

fot: Maciej Dorosiński

Z okazji swojego 20-lecia SKOK Wesoła podziękował za współpracę swoim partnerom. W gronie nagrodzonych znalazł się Katowicki Holding Węglowy. Statuetkę z rąk Adama Byzdry i Janusza Dużego odebrali wiceprezesi KHW Artur Trzeciakowski i Tadeusz Skotnicki

fot: Maciej Dorosiński

+27 Zobacz galerię

Galeria
(30 zdjęć)

33. rocznica podpisania porozumień sierpniowych oraz 20-lecie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Wesoła - te dwa jubileusze w sobotę (24 sierpnia) świętowano nad mysłowickim zalewem Wesoła-Fala. Organizatorem imprezy był SKOK oraz Solidarność z kopalni Wesoła.

Tradycyjny piknik poprzedziła msza święta, którą odprawiono w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach-Wesołej. Uczestniczyli w niej m.in. wiceprezesi Katowickiego Holdingu Węglowego Robert Łaskuda, Mariusz Korzeniowski i Tadeusz Skotnicki, dyrekcja kopalni Mysłowice-Wesoła, przedstawiciele władz samorządowych i oczywiście bohaterzy wydarzeń sprzed 33 lat, którzy przyjęli zaproszenie Adama Byzdry - przewodniczącego Solidarności w Wesołej.

Kazanie wygłosił ks.prof. Bogumił Gacka, który walkę Solidarności z komunizmem porównał do biblijnej walki Dawida z Goliatem i podkreślił, że to właśnie Bóg wybrał do walki komunizmem takich, a nie innych ludzi. Jako przykłady tych wybitnych postaci ks. Gacka podał bp. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, Lecha Wałęsę, a także działaczy Solidarności,z których wielu zasiadło w ławach mysłowickiego kościoła. Kapłan przypomniał także akcję strajkową w kopalni Wesoła, która wybuchła parę dni po ogłoszeniu stanu wojennego.

W czasie mszy ks. Gacka przekazał także prezenty dla Adama Byzdry i Tadeusza Jedynaka, jednego z sygnatariuszy porozumienia jastrzębskiego.

Po mszy goście udali się na festyn, który tradycyjnie odbył się nad zalewem Wesoła-Fala. Zgromadzonych gości przywitał Adam Byzdra, który przypomniał zebranym, że właśnie dzięki wydarzeniom sprzed ponad 30 lat mogą się teraz spotkać i świętować. Później kolejno głos zabierali zaproszeni goście.

Tadeusz Jedynak zasygnalizował, że związki zawodowe muszą obecnie walczyć o swoje przetrwanie, bo od ich istnienia zależy przestrzeganie praw pracowniczych. Jako były górnik odniósł się także do sytuacji górnictwa. Podkreślił, że trzeba walczyć o byt polskich kopalń i los górników.

Później głos zabrali m.in. wiceprezes KHW Artur Trzeciakowski, prezydent Mysłowic Edward Lasok, poseł Grzegorz Tobiszowski oraz dyrektor kopalni Mysłowice-Wesoła Eugeniusz Małobęcki.

W sobotę nad zalewem Wesoła-Fala swój jubileusz świętował także SKOK Wesoła. Z tej okazji pracownicy Kasy zostali odznaczeni brązowymi, srebrnymi i złotymi medalami. Wręczali jej prezes zarządu Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak, prezes SKOK Wesoła Janusz Duży oraz Adam Byzdra.

Ponadto SKOK z Wesołej podziękował osobom, firmom i instytucjom, z którymi współpracował przez ostatnie dwie dekady. W tym gronie znalazły się m.in. KHW oraz kopalnia Mysłowice-Wesoła. Statuetkę dla Holdingu odebrali wiceprezesi Artur Trzeciakowski i Tadeusz Skotnicki.

Po części oficjalnej zaczęło się biesiadowanie i czas na rozmowy, wspomnienia i żarty. Dużo wcześniej zaczęli się bawić mieszkańcy Mysłowic, którzy tłumnie przybywali nad zalew. Na scenie głównej każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy oraz przedstawienie. Starsi mogli się natomiast pobawić przy muzyce, która rozbrzmiewała non stop i umilała czas spędzony na pikniku, który jest już tradycją na Wesołej. 

W galerii: Piknik z okazji podpisania porozumień sierpniowych i 20-lecia SKOK Wesoła. Mysłowice, 24 sierpnia 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal góniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.