Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.54 USD (0.00%)

Srebro

85.45 USD (+0.09%)

Ropa naftowa

99.51 USD (+2.71%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.80%)

Miedź

5.84 USD (-0.72%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.54 USD (0.00%)

Srebro

85.45 USD (+0.09%)

Ropa naftowa

99.51 USD (+2.71%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.80%)

Miedź

5.84 USD (-0.72%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Musimy być ambitniejsi, by dać odpór zmianom klimatu

Antonio guterres cop24

fot: COP24.gov.pl

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przewodniczył w środę sesji plenarnej COP24 w Katowicach

fot: COP24.gov.pl

- Musimy być ambitniejsi, by dać odpór zmianom klimatu; wskazują na to jednoznacznie dowody naukowe - stwierdził w przesłaniu do uczestników dobiegającej w sobotę konferencji COP24 w Katowicach sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

W trakcie sobotniej, końcowej sesji plenarnej COP24 strony przyjęły dokument końcowy konferencji, tzw. Pakiet katowicki.

W liście, odczytanym przez sekretarz wykonawczą UNFCCC (konwencji klimatycznej) Patricię Espinosę, Guterres ocenił, że "Katowice po raz kolejny pokazały, jak elastycznym, a jednocześnie solidnym dokumentem jest Porozumienie paryskie". Zaznaczył, że Porozumienie paryskie stanowi "solidną i wiarygodną mapę drogową w ramach działań klimatycznych".

- Zatwierdzenie programu prac Porozumienia paryskiego stanowić będzie podstawę transformacyjnego procesu, który wymaga wyższych ambicji ze strony społeczności całego świata, ponieważ dowody naukowe pokazują w sposób jednoznaczny, że musimy być bardziej ambitni w walce ze zmianą klimatu - podkreślił sekretarz generalny ONZ.

- Od tej pory moich pięć priorytetów nazywać się będzie: ambicja, ambicja, ambicja, ambicja i ambicja. Mówię tu o ambicji w łagodzeniu zmian klimatycznych, ambicji w dostosowaniu się do nich, o ambicji w kwestiach finansowych, ambicji we współpracy technicznej i budowaniu potencjału i wreszcie ambicji w promowaniu innowacji technologicznej - uściślił Guterres.

- Ambicja stanowić będzie najważniejszy punkt i kluczowe przesłanie szczytu klimatycznego, który zbierze się we wrześniu 2019 r. Ambicja musi prowadzić wszystkie kraje członkowskie w ramach przygotowania przez nie wkładu ustalonego na poziomie krajowym na 2020 r., aby bieżąco obserwowany trend został odwrócony - zastrzegł.

- Naszym obowiązkiem jest sięgać jeszcze dalej i być ambitniejszymi. Dlatego zwracam się do wszystkich państwa z prośbą, abyście byli jeszcze ambitniejsi, abyśmy byli w stanie skutecznie zwalczać zmiany klimatyczne; aby dać im odpór - zaapelował sekretarz generalny ONZ.

Guterres podziękował także polskiej prezydencji, za jej wkład i pracę, aby szczyt COP24 odbył się w Katowicach i był sukcesem, sekretarz Espinosie, bez której - jak ocenił - sukces szczytu klimatycznego w Katowicach nie byłby możliwy, jej zespołowi, a także wszystkim krajom członkowskim - za ich zaangażowanie i poświęcenie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.