Murcki-Staszic: 88 studentów zakończyło praktykę

Praktykanci jech

fot: Jerzy Chromik

Dziesiątka najlepszych praktykantów otrzyma stypendia w wysokości 1 tys. złotych miesięcznie

fot: Jerzy Chromik

+2 Zobacz galerię

Miesięczną praktykę w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego zakończyło dziś (29 lipca) 88 studentów wydziałów górniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Na wakacje wszyscy wyjeżdżają z wynagrodzeniem za cztery tygodnie pracy. Natomiast dziesiątka najlepszych - a więc tych, którzy uzyskali najwyższe lokaty na wieńczącym praktykę egzaminie oraz szczególnie pochlebne opinie opiekujących się nimi instruktorów - może być pewna fundowanych stypendiów w wysokości 1 tys. złotych miesięcznie.

Ułożony w porozumieniu z nauczycielami akademickimi obu uczelni program praktyk został zbudowany tak, aby stworzyć studentom - na ogół II i III roku - sposobność poznania głównych ogniw technologicznego ciągu wydobycia i przeróbki węgla. Ale jednocześnie przeszli też twardą szkołę górnictwa, oswajając się z takimi jego rekwizytami, jak łopata i kilof. Jednak, sądząc z rozpisanej wśród praktykantów anonimowej ankiety, była to dobra szkoła. Przeszło 80 proc. zdeklarowało, że po studiach gotowi są podjąć pracę w kopalniach spółki. W odpowiedziach najczęściej wskazywali na atrakcyjne w górnictwie wynagrodzenie, przejrzystą ścieżkę rozwoju kariery zawodowej oraz na pewność zatrudnienia i prestiż firmy.

Deklaracje te cieszyły zwłaszcza wiceprezesa zarządu KHW ds. pracy, Waldemara Mroza oraz dyrektora Zespołu BHP i Szkolenia w tej firmie, Eugeniusza Małobęckiego. Obaj akcentowali, że organizację studenckich praktyk zarząd spółki i kierownictwa jej kopalń traktują w kategoriach inwestycji w przyszłą kadrę.

- W trakcie praktyki poznaliście rzeczywistość kopalń. Liczę, że to doświadczenie dodatkowo zachęci was do wyboru zawodu inżyniera górnika. Przed wami prosta ścieżka: obrona prac inżynierskich, później magisterskich, i praca w kopalni. Nie będzie z nią kłopotów, ponieważ brakuje nam młodych inżynierów - zachęcał do związania się z firmą wiceprezes Mróz.


W galerii: Zakończenie praktyk w kopalni Murcki-Staszic (zdjęcia Jerzy Chromik - nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.