MSP: Informacja w sprawie Enei - w najbliższym czasie

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformuje w najbliższym czasie o toczącym się postępowaniu w sprawie prywatyzacji Enei - powiedział w czwartek rzecznik resortu Maciej Wewiór.

Resort skarbu informował wcześniej, że chce zakończyć proces prywatyzacji Enei do końca marca.

W drugiej połowie października ub.r. MSP wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych ws. sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Ministerstwo prowadziło negocjacje z Kulczyk Holding i francuskim koncernem GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także francuski EDF i czeski EPH. Do 3 listopada wyłączność na negocjacje miał Kulczyk Holding. W połowie grudnia MSP poinformowało o wyłączności negocjacyjnej dla EDF.

Według nieoficjalnych informacji medialnych EDF wycofał się z tych rozmów.

Rzeczniczka Kulczyk Holding Marta Wysocka powiedziała w czwartek, że Kulczyk Holding jest nadal zainteresowany przejęciem od Skarbu Państwa Enei. Dodała, że firma jest gotowa organizacyjnie i finansowo do przeprowadzenia tej transakcji.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił we wtorek, że MSP zbliża się podjęcia finalnych decyzji w sprawie sprzedaży pakietu akcji Enei. Zaznaczył, że jeśli będzie taka konieczność, to termin postępowania może zostać przedłużony.

Grad podkreślał wówczas, że MSP nie uczestniczy w wyścigu, jeśli chodzi o negocjacje. Dodał, że resort chce przeprowadzić tę transakcję jak najlepiej. - Gdybyśmy chcieli tylko i wyłącznie przeprowadzić transakcję, zainkasować określone pieniądze, to pewnie byśmy już zapomnieli o tej transakcji. Ale nasz interes krajowy, naszej gospodarki, sektora elektroenergetycznego wymaga szczególnego podejścia - powiedział. Dodał, że "ten proces jest tak skonstruowany, że oferty mogą pojawić się w określonym terminie".

W połowie marca wiceminister skarbu Jan Bury mówił, że najważniejszym kryterium wyboru inwestora dla Enei będzie cena za sprzedawane akcje, a drugim - inwestycja dotycząca budowy bloku węglowego w Kozienicach o mocy 1000 MV. Bury zapowiadał, że jeżeli oferta EDF nie będzie satysfakcjonująca pod względem cenowym i inwestycyjnym, to resort nie wyklucza możliwości powrotu do negocjacji równoległych.

Grupa Kapitałowa Enea produkuje i dystrybuuje energię elektryczną. W jej skład wchodzą: Enea, Enea Operator i Elektrownia Kozienice. Firma sprzedaje blisko 16 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce, a sieć dystrybucyjna obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Swoje usługi sprzedaje 2,3 mln odbiorców, w tym ponad 2 mln klientów indywidualnych oraz około 0,3 mln klientów biznesowych.

Przychody ze sprzedaży netto Grupy Kapitałowej Enea wyniosły w 2010 r. ponad 7,8 mld zł, a zysk netto wyniósł ponad 621 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.