MŚ: termomodernizacja dzięki sprzedaży jednostek CO2

fot: Andrzej Bęben/ARC

U nas najczęściej energooszczędność w budownictwie utożsamia się z tzw. termomodernizacją domów i budynków

fot: Andrzej Bęben/ARC

Termomodernizację blisko 400 budynków użyteczności publicznej, w tym szkół i szpitali, przeprowadzono dzięki sprzedaży przez Polskę uprawnień do emisji CO2 - informuje resort środowiska. Na realizację tych projektów wydano ok. 73 mln zł.

Inwestycje realizowane były w ramach Systemu Zielonych Inwestycji (Green Investment Scheme - GIS), miały na celu poprawę zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej.

Pieniądze na modernizację budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, uczelni wyższych, szpitali i obiektów administracji publicznej, uzyskano ze sprzedaży tzw. AAU, czyli jednostek emisji dwutlenku węgla przyznanych w ramach Protokołu z Kioto.

Dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery o 30 proc. względem wymaganych przez Protokół - 6 proc., nasz kraj otrzymał jedną z największych na świecie pul jednostek AAU, które może sprzedawać państwom-stronom Protokołu. Do tej pory udało nam się sprzedać jednostki (AAU) za blisko 800 mln zł. Środki przeznaczane są na projekty prośrodowiskowe.

Resort wyjaśnił, że za ok. 73 mln zł zrealizowano 83 przedsięwzięcia, które zwiększyły efektywność energetyczną 389 budynków publicznych. Rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Witold Maziarz w rozmowie z PAP dodał, że termomodernizacja nie polegała jedynie na dociepleniu elewacji, ale wymieniono też okna, drzwi oraz systemy grzewcze czy klimatyzacyjne w budynkach.

Wśród wyremontowanych obiektów znalazły się m.in. budynki: Politechniki Śląskiej w Gliwicach czy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Resort środowiska ocenia, że dzięki termomodernizacji budynków, a co za tym idzie oszczędnościom energii cieplnej i elektrycznej, uda się rocznie ograniczyć emisję CO2 o 49 tys. ton. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.