Motoryzacja: samochody elektryczne - z niszy do użytku powszechnego?

fot: Krystian Krawczyk

Celem innowacji w branży samochodowej jest także zmniejszenie negatywnego wpływu pojazdów na środowisko naturalne

fot: Krystian Krawczyk

Wprowadzenie do masowej produkcji samochodów napędzanych energią elektryczną najprawdopodobniej poważnie zaburzy światowe rynki ropy - przewidują analitycy w nowym raporcie Wood Mackenzie, międzynarodowej firmy specjalizującej się w analizie rynków energetycznych, metali i przemysłu górniczego. Katalizatorem obaw jest produkcja zaplanowanego na 2017 r. modelu Tesla 3 - jednego z gamy samochodów z Kalifornii napędzanych energią elektryczną.

Przejście transportu elektrycznego z niszy do użytku powszechnego może zaburzyć pozycję rynku ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w latach 2025-2035 - szacują eksperci z Wood Mackenzie.

Firmy z branży motoryzacyjnej są na różnych etapach testowania samochodów elektrycznych. Ich masową sprzedaż przewiduje się ok. 2020 r. Produkcja aut elektrycznych wiąże się z rozbudową infrastruktury dostosowaną do tego typu pojazdów.

- Oceniamy, że popyt na dostawy ropy w USA zmniejszy się do 2035 r. od 5 do 15 proc. - twierdzi Prajit Ghosh, kierujący zespołem badawczym ds. mocy i energii odnawialnej w Wood Mackenzie.

Przekłada się to na spadające zapotrzebowanie na ropę.

Korzyści płynące dla środowiska z użytkowania pojazdów elektrycznych to znaczące oszczędności w emisji dwutlenku węgla, dzięki zastosowaniu energia słonecznej i wiatru w produkcji energii elektrycznej.

Według raportu, jest wysoce prawdopodobne, że rozwój pojazdów elektrycznych zwiększy w najbliższych 2-5 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną z 40 do 200 tHw. Na takim scenariuszu może zyskać przemysł górniczy zasilający elektrownie w węgiel.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tak wygląda górnicze marzenie i to nie zmienia się od wieków

Ogródek - to marzenie niemal każdej górniczej rodziny. Sposób na spędzanie czasu po pracy, bezpieczne miejsce dla dzieci i wnuków. Forma relaksu z całą rodziną. Pierwsze wzmianki o ogrodach przydomowych pochodzą z 1893 r.? Już na początku XX w. ogrody powstały w Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Toszku i Siemianowicach. Obecnie tylko śląski okręg do 627 ROD-ów i niemal 100 tysięcy działkowców!

Ćwiczenia w spółce Rosomak: Jest gotowość na sytuacje kryzysowe

Na terenie firmy Rosomak odbyły się ćwiczenia obejmujące symulację incydentu z udziałem drona, którego scenariusz zakładał uderzenie w teren i budynek zakładu. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilku jednostek zajmujących się na co dzień m.in. sytuacjami kryzysowymi.

Liczba pracujących w Polsce cudzoziemców wzrosła do 1,12 mln

Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę wyniosła w końcu stycznia 1 mln 119 tys. osób, o 7,1 proc. więcej rok do roku - podał GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba spadła o 1,9 proc.

Nowa era odstraszania. Polska uruchomi produkcję autonomicznych pocisków Barracuda

Autonomiczne rakietowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu Barracuda-500M będą montowane i produkowane w Polsce. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ S.A.), Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 (WZL 2) oraz amerykańska firma Anduril Industries w poniedziałek, 6 lipca 2026 r., podpisały porozumienie w tej sprawie.