Moodys podniósł rating Orlenu do najwyższej w historii spółki oceny na poziomie A3

fot: Maciej Dorosiński

PKN Orlen podkreślił też, że nigdy nie telefonuje do klientów z propozycją indywidualnych inwestycji

fot: Maciej Dorosiński

Agencja Moody's Investors Service po raz kolejny w tym roku podniosła rating PKN Orlen, przyznając najwyższą w jego historii ocenę na poziomie A3 - podał koncern. Jak wskazał PKN Orlen, to efekt skutecznie realizowanych procesów przejęć i mocnych fundamentów finansowych Grupy.

Według PKN Orlen wysoka ocena przyznana przez Agencję Moodys odzwierciedla znaczenie połączonej Grupy Orlen dla bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez integrację działalności w strategicznych obszarach ropy i gazu.

Agencja Moodys Investors Service po raz kolejny w tym roku podniosła rating PKN Orlen, przyznając najwyższą w historii koncernu ocenę na poziomie A3 - oznajmił w czwartek PKN Orlen. Jak podkreślił w komunikacie, o efekt skutecznie realizowanych procesów przejęć, w tym uzyskania zgód Akcjonariuszy na połączenie PKN Orlen i PGNiG, a także mocnych fundamentów finansowych Grupy Orlen. PKN Orlen podał przy tym, że perspektywa ratingu zmieniła się na stabilną.

- Jesteśmy dla rynku finansowego atrakcyjnym, a przede wszystkim wiarygodnym partnerem. Konsekwentnie umacniamy zaufanie inwestorów - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji koncernu. Według niego najwyższa w historii PKN Orlen ocena ratingowa przyznana przez Agencję Moody's potwierdza, że koncern przyjął właściwy kierunek rozwoju swego biznesu i zgodnie ze strategią realizuje przyjęte cele.

- Finalizując z sukcesem procesy akwizycyjne skutecznie budujemy jeden, silny koncern multienergetyczny, odporny na wahania rynkowe. Dywersyfikacja źródeł przychodów gwarantuje nam stabilność finansową i pozwala systematycznie zwiększać nakłady na inwestycje. Wzmacniają one pozycję połączonego koncernu na międzynarodowym rynku i zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polski - ocenił Obajtek.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że równocześnie z podniesieniem jego ratingu do poziomu A3 z Baa1, Moodys potwierdził bazową ocenę kredytową spółki - Baseline Credit Assessment na poziomie Baa2. Podniesiono także do A3 z Baa1 rating dla emisji euroobligacji koncernu o wartości 500 mln euro zapadającej w 2028 r. oraz emisji euroobligacji o wartości 750 mln euro z terminem zapadalności w 2023 r., wyemitowanej przez Orlen Capital AB (publ), gdzie PKN Orlen jest gwarantem. Agencja Moodys podniosła również do A3 z Baa1 rating programu średnioterminowych obligacji koncernu o wartości 5 mld euro.

Jak zaznaczył PKN Orlen, Moodys wskazuje także na zwiększenie w wyniku połączenia z PGNiG możliwości finansowych koncernu, co pozwoli na realizację dużych inwestycji, w szczególności w odnawialne źródła energii, a tym samym zagwarantuje jego dalszy, dynamiczny rozwój. Analitycy Agencji zwracają ponadto uwagę, że w wyniku połączenia z PGNiG kontrola Skarbu Państwa nad nową Grupą ORLEN zostanie istotnie wzmocniona - podał koncern.

PKN Orlen podkreślił, że skutecznie wzmacnia wszystkie obszary działalności nie tylko poprzez realizowane procesy fuzji i przejęć, ale także inwestycje w zwiększanie kompetencji wszystkich spółek w Grupie. Koncern wyliczył przy tym, że tylko w pierwszym półroczu 2022 r. Grupa Orlen zrealizowała inwestycje na poziomie 6,3 mld zł, czyli niemal tyle, ile wyniosły łączne wydatki inwestycyjne Grupy w latach 2014-2015.

Do końca 2022 r. na inwestycje koncern planuje przeznaczyć łącznie 15,2 mld zł - przypomniał PKN Orlen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów

Przez wiele dekad wieże wyciągowe kopalnianych szybów kształtowały krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś górnictwo węgla kamiennego w tych regionach stopniowo odchodzi w przeszłość, a wraz z nim znika znaczna część dawnej infrastruktury. Niektóre z nieczynnych wież wyciągowych oraz towarzyszących im obiektów, takich jak maszynownie, zostały jednak zachowane i zyskały nowe funkcje.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Motyka: Przedstawimy strategię dla sektora ciepłownictwa

Ministerstwo Energii przedstawi w najbliższy piątek nową strategię dla ciepłownictwa - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.