Mocny wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu. Górnictwo niestety ze spadkami

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 7,4 proc. rdr, co stanowi znaczne przyspieszenie względem dynamiki z sierpnia - przekazali ekonomiści ING w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Jak dodali, dane nt. wysokiego tempa wzrostu produkcji we wrześniu traktują jako jednorazowe.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny przekazał, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 7,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 16,0 proc.

“Wysoka dynamika produkcji wynikała częściowo z tego, że w tym roku był jeden dzień roboczy więcej niż rok temu oraz z niskiego poziomu produkcji przed rokiem (efekt bazy). Niemniej jednak w ujęciu odsezonowanym produkcja wzrosła o imponujące 4,1 proc. m/m, co może sugerować pewne ożywienie popytu na wyroby polskiego przemysłu“ - przekazali w komentarzu ekonomiści ING.

Jak dodali, największe, dwucyfrowe wzrosty w ujęciu r/r odnotowały takie działy, jak naprawa i konserwacja maszyn i urządzeń (+34,5 proc. rdr), produkcja wyrobów tytoniowych (29,5 proc.), pozostała produkcja (23,3 proc.), wydobycie węgla (17,4 proc.) oraz produkcja maszyn i urządzeń (16,2 proc.). Dwucyfrowe wzrosty odnotowano także w działach: gospodarka odpadami, produkcja odzieży, produkcja metali i wyrobów z metali oraz produkcja samochodów. Natomiast spadki odnotowano m.in. w działach: pobór i uzdatnianie wody (-60,9 proc. r/r), farmaceutyki (-2,5 proc.), napoje (-2,1 proc.), chemikalia (-1,6 proc.).

Jeśli chodzi o całe sekcje - jak wskazali ekonomiści - to przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 8,2 proc. rdr, a dostawa wody i gospodarowanie odpadami o 6,3 proc., natomiast spadki odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (-1,5 proc. rdr) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i wodę (-3,6 proc.).

“Dzisiejsze dane nt. wysokiego tempa wzrostu produkcji we wrześniu traktujemy jako jednorazowe. Oceniamy, że krótkoterminowe perspektywy dla sektora przetwórczego pogarszają się ze względu na splot następujących czynników: niemiecki przemysł raportuje wyraźne spowolnienie aktywności, eksport branży samochodowej słabnie, a część firm z tego sektora zamyka zakłady produkcyjne lub planuje przestoje w produkcji do końca 2025, co będzie ciążyło na wynikach produkcji przemysłowej w czwartym kwartale 2025“ - podkreślili. Ich zdaniem w średnim terminie słabość popytu zewnętrznego powinno kompensować ożywienie popytu krajowego, w tym projekty finansowane ze środków unijnych czy wydatki zbrojeniowe.

Ekonomiści ING zwrócili uwagę na to, że ceny producentów (PPI) obniżyły się w ubiegłym miesiącu o 1,2 proc. rdr, poniżej ich prognozy -0,9 proc. i konsensusu -1,0 proc., po spadku o 1,3 proc. rdr w sierpniu. “Nasilenie się presji dezinflacyjnej w gospodarce globalnej powoduje, że, wbrew w naszym wcześniejszym oczekiwaniom, deflacja cen producenta utrzyma się najprawdopodobniej do końca 2025. Ceny surowców energetycznych pozostają stabilne na relatywnie niskich poziomach, a wysokie moce produkcyjne Chin, w połączeniu z bardziej protekcjonistyczną polityką handlową USA, przyczyniają się do spadków cen szeregu wyrobów przemysłowych“ - zaznaczyli.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.