Mistrz odwiedził ratowników z KGHM

1681817790 bargiel ratownicy kghm

fot: KGHM

Andrzej Bargiel miał okazję zobaczyć jak ćwiczą ratownicy z JRGH oraz jakiego sprzętu używają

fot: KGHM

Ratownicy z sekcji wysokościowej Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM szkolą się z działań na wysokościach. Ćwiczą podczas warsztatów w górach, ale również wykorzystują specjalnie wybudowany do ćwiczeń komin, który znajduje się przy siedzibie jednostki w Sobinie. Porad specjalistom z miedziowej spółki udzielają również znani eksperci. Ratowników odwiedził ambasador KGHM Andrzej Bargiel znany z wysokościowych wypraw - podało biuro prasowe miedziowego koncernu.

Andrzej Bargiel to jednocześnie pierwszy w historii człowiek, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak oraz ratownik Tatrzańskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego. Z kolei ratownicy KGHM z sekcji wysokościowej zdobyli m.in. Mistrzostwo Polski w Ratownictwie Górskim 2022 w Karłowie.

- Praca w górnictwie i hutnictwie wymaga odpowiedzialności na każdym poziomie. Wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także siły charakteru i ducha. W KGHM bardzo stawiamy na bezpieczeństwo i stosujemy wszelkie możliwe metody, aby je w naszych zakładach zapewnić. Nasi ratownicy to jedni z najlepszych ratowników w Polsce, dbamy o ich wyszkolenie i sprzęt, którym się posługują i, który wykorzystują podczas akcji - powiedział prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

- Ratownicy KGHM to prawdziwa elita w ich branży. Rozmowa z nimi była dla mnie wyjątkową okazją poznania doświadczeń fachowców, którym podobnie jak mi nierzadko przychodzi działać w ekstremalnych warunkach - powiedział Andrzej Bargiel.

Podczas spotkania z Andrzejem Bargielem ratownicy JRGH przeprowadzili szkolenie ze wspinaczki. Miejscem ćwiczeń był komin mierzący 15 m. Sekcja wysokościowa oddziału KGHM, a więc trzech oddziałów górniczych składa się z 138 osób. Do szkoleń ratownicy wykorzystują również dolnośląskie Karkonosze, ale jeżdżą też m.in. w Tatry.

Ratownicy JRGH na bieżąco szkolą się z prowadzenia akcji ratowniczych, ale także szkolą załogę KGHM. Ćwiczenia polegają na przeprowadzeniu symulowanych działań ratowniczych oraz sprawdzeniu technicznych umiejętności ratowników w zakresie obsługi sprzętu ratowniczego, aparatów powietrznych, sprzętu pomiarowego jak również udzielania pomocy przedmedycznej.

W doskonaleniu umiejętności ratowników pomogą planowane inwestycje. W tym roku na terenie obecnego GPR w Sobinie rozpocznie się budowa Centrum Szkoleniowego dla sekcji medycznej oraz wysokościowej. Główne zadanie nowego budynku to możliwość ćwiczeń na wysokości z użyciem technik alpinistycznych, ale także szeroko rozumianej pierwszej pomocy. Nowa inwestycja ma się zakończyć w II kwartale 2024 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.