MŚ: wzmocnimy monitoring jakości powietrza

fot: Andrzej Bęben/ARC

"Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie osiągniemy wymaganych standardów jakości powietrza"- napisał prezydent Krakowa w liście

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wzmocnienie monitoringu powietrza i przegląd programów dotyczących ograniczania niskiej emisji zapowiedział w czwartek (17 marca) wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów o strategię walki ze smogiem w Polsce.

- Będzie wzmacniane monitorowanie powietrza, tak abyśmy mieli zawsze dobre, pewne dane w tym zakresie - zapewnił Mazurek. Jak mówił, smog w miastach całej Polski to "nie jest problem, który możemy rozwiązać w trzy miesiące".

Jako jeden z najważniejszych elementów walki z zanieczyszczeniem walki wskazał uchwaloną jeszcze przez poprzedni Sejm ustawę antysmogową. Zakłada ona m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach, wyznaczą standardy techniczne dla kotłów; będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie.

Mazurek podał także, iż w zeszłym tygodniu podpisano z Ministrem Energii umowę o wdrażaniu nowego projektu doradztwa energetycznego, czyli ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnej energii. W jego ramach porad udzielać będzie 76 doradców.

Według Mazurka w resorcie trwa w tej chwili przegląd programów ograniczania niskiej emisji, by wybrać te, które są najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym. Przedstawiciel MŚ wyjaśniał także, iż ostatnie redukcje w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) związane były z reorganizacją, co także ma lepiej pozwolić wykorzystać fundusze, tak krajowe jak unijne.

Pytanie o strategię dotyczącą zmniejszania zanieczyszczenia powietrza w Polsce zadali posłowie Nowoczesnej.

Jak wskazywał Jerzy Meysztowicz, stężenie szkodliwych substancji przekracza w wielu miastach Polski normy o kilku, a nawet kilkunastokrotnie. Wskazywał, że z powodu powikłań po chorobach będących skutkiem zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce rocznie 45 tys. osób. Chciał także wiedzieć, dlaczego obcięto dofinansowanie unijnego programu ochrony środowiska Life i zwolniono 20 specjalistów ds. czystości powietrza z NFOŚiGW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.