Ministerstwo Energii przedstawiło stan prac nad Polityką Energetyczną Państwa

1554221098 sejmowa komisja tw me

fot: Twitter (Ministerstwo Energii)

Przedstawiciele resortu energii omówili na komisji sejmowej stan prac nad projektem PEP do 2040 r.

fot: Twitter (Ministerstwo Energii)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zadeklarował we wtorek, 2 kwietnia, że chciałby, aby rząd przyjął Politykę Energetyczną Państwa latem tego roku. Nie wykluczył jednocześnie, że już po przyjęciu, PEP mogłaby być jeszcze zmieniana.

- Chcielibyśmy, żeby w okolicach wakacji Rada Ministrów przyjęła PEP 2040, gdyż daje to możliwość pracy w wielu innych dziedzinach. I jeśli nawet potem będą zmiany w związku z planem dla energii i klimatu 2021-2030, to jest to lepsze wyjście, niż czekanie na zatwierdzenie planu przez Komisję Europejską - powiedział Tchórzewski na posiedzeniu sejmowej komisji energii.

Mówiąc o projekcie PEP, minister stwierdził, że "musimy myśleć o tym, że energii musi być więcej". Wyraził jednocześnie przekonanie, że Komisja Europejska zgodzi się, by ewolucja polskiej energetyki była wolniejsza.

OZE równolegle z rezerwą mocy
Minister podkreślał, że rozwój OZE w Polsce musi postępować równolegle z zagwarantowaniem mocy rezerwowych. Jego zdaniem, polski system elektroenergetyczny nie jest gotowy na gwałtowny przyrost źródeł odnawialnych. Musi to być ewolucja, która jednocześnie zapewni dostosowanie się do wymogów UE przy utrzymaniu bezpieczeństwa - ocenił.

Jak poinformował dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa resortu energii Tomasz Świetlicki, do projektu PEP zgłoszono ok. 1800 uwag i trwa ich katalogowanie oraz ocena.

Zauważył, że wiele obszarów PEP oraz Planu na rzecz Klimatu i Energii, który Polska musi złożyć do końca roku do Komisji Europejskiej, pokrywa się.

Padły skrajne propozycje terminów odchodzenia od węgla
Świetlicki poinformował, że uwagi, jakie napłynęły do Ministra Energii w wielu obszarach były skrajne. Na przykład jeśli chodzi o tempo odchodzenia od węgla. Strona społeczna podkreśla, że utrzymanie obecnego wydobycia i zużycia węgla jest konieczne - zaznaczył.

Według Ministerstwa Energii, w PEP uwzględnione mają być "większe ambicje spółek gazowych i paliwowych w produkcji biogazu".

Dyrektor dodał, że większość uwag w kwestii OZE zarzucała rządowi za mało ambitne cele.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.