Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego z ministerialnym nadzorem

fot: Maciej Dorosiński

Minister przemysłu Marzena Czarnecka

fot: Maciej Dorosiński

Minister przemysłu Marzena Czarnecka objęła nadzór nad Funduszem Transformacji Woj. Śląskiego - wynika z informacji przekazanej przez rzecznika resortu Tomasza Głogowskiego.

Zadaniem Funduszu ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji w woj. śląskim; tworzone w ten sposób miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą w wyniku likwidacji kopalń.

Jak przekazał w piątek, 15 marca, Tomasz Głogowski, Marzena Czarnecka otrzymała pełnomocnictwo do wykonywania w imieniu Skarbu Państwa praw z akcji Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego SA 13 marca br. Dotąd nadzór nad Funduszem miała bezpośrednio Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Utworzenie Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego zostało zapisane w górniczej umowie społecznej z 28 maja 2021 r., którą ówczesny rząd podpisał ze związkami zawodowymi. Umowa reguluje zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. To w tej umowie określono prorozwojowy charakter działania Funduszu, określając m.in. projekt inwestycyjne.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, pytany po piątkowym spotkaniu stron sygnatariuszy mowy społecznej z minister Czarnecką o Fundusz, powiedział, że objęcie nadzoru nad nim przez szefową MP o chyba dobra informacja.

Trzeba rozpocząć tam (w Funduszu - red.) faktyczną działalność, bo tam leżą pieniądze, są pewne projekty inwestycyjne, one muszą być uruchomione. Są tam takie projekty inwestycyjne, jak fabryka śląskich magazynów energii, jak produkcja paliwa bezdymnego, jak rozbudowa Euroterminalu w Sławkowie. To są projekty przyzwoite, tylko teraz zarząd (Funduszu - red.) musi je wcielić w życie - wskazał Kolorz.

Ustawa z 13 stycznia 2023 r. o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej powołuje spółkę, która ma realizować część zapisów umowy społecznej z 28 maja 2021 r., dotyczącej transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego.

Zgodnie z postanowieniami umowy społecznej, Fundusz ma działać w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Katowicach. Ustawa określa cel działania spółki oraz instrumenty służące realizacji misji publicznej oraz organizację funduszu.

Celem działania Funduszu ma być wspieranie procesu transformacji woj. śląskiego oraz innych podmiotów w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego, występującym na terytorium woj. śląskiego lub poza jego terytorium.

Do realizacji zadań Fundusz ma wykorzystywać katalog instrumentów, m.in. możliwość realizacji rządowych programów, udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, emisję obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń czy obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.