Minister odwiedził najstarszą kopalnię JSW

1668588554 knurow pyzik jsw

fot: JSW

Piotr Pyzik zjechał na poziom 650 metrów do ściany 6 w pokładzie 401/2

fot: JSW

Piotr Pyzik, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego odwiedził najstarszą kopalnię Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W Ruchu Knurów, który istnieje od 1903 roku, minister razem z Tomaszem Cudnym, prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej spotkał się z dyrekcją kopalni, górnikami pracującymi w ścianie 6 oraz przedstawicielami strony społecznej - poinformowała spółka w komunikacie.

Głównymi tematami spotkania w ruchu Knurów było bezpieczeństwo pracowników oraz perspektywy rozwoju kopalni. Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice zwrócił uwagę, że dla władz spółki bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem, a JSW nie ogranicza środków na odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenie pracowników oraz na zwalczanie zagrożeń.

– Tylko w tym roku spółka wyda na bhp ponad miliard złotych. W samej kopalni Knurów-Szczygłowice kwota ta sięgnie ponad 100 milionów złotych – powiedział Jarosław Twardokęs, dyrektor kopalni Knurów-Szczygłowice.

Podczas spotkania minister Piotr Pyzik zapoznał się z prowadzonymi w kopalni inwestycjami, które otwierają przed zakładem dalsze perspektywy rozwoju, m.in. poprzez pozyskanie zasobów złóż węgla koksowego. Przeanalizowano problemy, jakie napotyka JSW w związku z planami poszerzenia swojej bazy zasobowej, co dla spółki górniczej jest warunkiem dalszego funkcjonowania.

– Głównym problemem spółek górniczych jest przekonanie władz samorządowych do akceptacji prowadzenia działalności wydobywczej – powiedział podczas spotkania Tomasz Cudny, prezes JSW.

Po prezentacji minister w towarzystwie prezesa spółki i dyrektora kopalni zjechał na poziom 650 metrów do ściany 6 w pokładzie 401/2, aby osobiście sprawdzić, w jakich warunkach pracują górnicy.

Po rozmowach z górnikami pracującymi w ścianie, minister wyjechał na powierzchnię, gdzie w towarzystwie prezesa Cudnego spotkał się z przedstawicielami strony społecznej.

– Głównym tematem naszych rozmów było bezpieczeństwo pracy oraz sprawy dotyczące ujednolicenia systemu płac we wszystkich kopalniach spółki. Ponadto strona społeczna przedstawiła interesujący pomysł zatrudniania w kopalniach JSW młodych fachowców, których w górnictwie za jakiś czas może zacząć brakować - powiedział minister Piotr Pyzik.

Po wizycie w kopalni minister udał się z wizytacją do spółki Haldex, z którą JSW współpracuje m.in. przy produkcji granulatu energetycznego oraz remoncie urządzeń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.