Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił górnicze związki zawodowe na piśmie o niezmienności ustaleń dla roli węgla w energetyce

fot: Maciej Dorosiński

"Wolumen wykorzystania węgla kamiennego - ponad 30 mln t rocznie do produkcji energii elektrycznej pozostanie na stabilnym poziomie" - napisał minister górniczym związkom zawodowym

fot: Maciej Dorosiński

Zużycie węgla kamiennego w energetyce pozostanie na stabilnym poziomie - zapewnił górnicze związki zawodowe minister energii Krzysztof Tchórzewski. W piśmie, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa zaznaczył, że jednocześnie udział węgla w produkcji energii będzie malał.

Ministerstwo Energii nie ma zamiaru zmieniać zasad przyjętych w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. dotyczących udziału energetyki węglowej w miksie energetycznym - napisał Tchórzewski w piśmie skierowanym do szefów dziewięciu górniczych central związkowych.

"Wolumen wykorzystania węgla kamiennego - ponad 30 mln t rocznie do produkcji energii elektrycznej pozostanie na stabilnym poziomie" - napisał minister.

"Węgiel jest dla naszej energetyki stabilizatorem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Troska rządu o ten sektor została wyrażona w celu głównym zapisanym w Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce" - zaznaczył Tchórzewski w piśmie.

Węgla ubędzie w miksie w pocentach, ale nie ilościowo 
Podkreślił, że do dalszego rozwoju polskiej gospodarki potrzebne jest zaspokojenie wzrastającego zużycia energii elektrycznej, które będzie pokrywane poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii oraz przez wdrożenie w ok. 2033 r. energetyki jądrowej.

To oznacza - zaznaczył Tchórzewski - że w ramach dywersyfikacji miksu energetycznego przewiduje się stopniowe procentowe zmniejszanie udziału węgla kamiennego i brunatnego w bilansie produkcji energii elektrycznej. Spadek ten ma wynieść z obecnych ok. 77 proc. do ok. 60 proc. w 2030 r. Jednak wolumen wykorzystywanego węgla kamiennego ma się nie zmienić.

Minister podkreślił, że "dzięki uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na to, żeby w Polsce mogła funkcjonować energetyka węglowa dłużej od innych krajów UE" oraz objęcia jej mechanizmem rynku mocy "zaoszczędzimy na tych działaniach około 40-55 mld zł".

"Fundusze te będzie można przeznaczyć na nowoczesną i niskoemisyjną inwestycję w przyszłość, jakim jest niewątpliwie budowa energetyki jądrowej" - wskazał Tchórzewski.

Natomiast w kwestii przyszłości górnictwa węgla kamiennego minister zaznaczył, że celem rządowego programu dla sektora jest "tworzenie warunków sprzyjających budowie rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego, opartego na kooperacji, wiedzy i innowacjach".

"Działając w przyjaznym oraz przewidywalnym otoczeniu programowo-prawnym, pozwala to na efektywne wykorzystanie kapitału zasobowego, społecznego i gospodarczego dla zapewnienia wysokiej niezależności energetycznej Polski oraz wspierania konkurencyjności gospodarki narodowej" - zaznaczył Tchórzewski w piśmie do związkowców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.