Mimo początkowych spadków, Wall Street kończy sesję na plusie

Choć przez większość sesji kursy akcji na Wall Street znajdowały się poniżej poziomów z wtorkowego zamknięcia, to po wzroście w ostatnich dwóch godzinach notowań, główne amerykańskie indeksy wyszły na plus. Rynkowi pomogły doniesienia o postępach w pracach nad kolejnym pakietem stymulacyjnym.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,57 proc. do 3276,02 pkt, Dow Jones Industrial zwyżkował o 0,62 proc. do 27 005,84 pkt, a Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,24 proc. do 10 706,34 pkt. Indeks S&P 500 zanotował czwartą z rzędu wzrostową sesję, kończąc notowania na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy.

W przezwyciężeniu utrzymujących się przez większość sesji nienajlepszych nastrojów, pomogły doniesienia o postępach w pracach nad kolejnym pakietem stymulacyjnym dla amerykańskiej gospodarki. Według serwisu CNBC Republikanie rozważają przedłużenie dodatku dla bezrobotnych do grudnia. Ma on wynosić 400 dolarów miesięcznie.

Obecnie bezrobotni dostają dodatkowe 600 dolarów na tydzień, ale świadczenie to wygasa z końcem lipca. Między administracją prezydenta Donalda Trumpa i popierającymi go Republikanami a Demokratami, istnieje na razie duża rozbieżność co do wielkości całego pakietu. Obóz prezydencki proponuje ok. 1 bln dolarów, druga strona domaga się 3,5 bln dolarów.

- Jeśli Kongresowi nie uda się przyjąć pakietu, będzie to poważny cios dla gospodarki - powiedział Michael Feroli, główny ekonomista ds. USA w JPMorgan Chase.

Optymizm inwestorów wzmocniła także umowa między amerykańskim rządem i firmami Pfizer oraz BioNTech. Umowa przewiduje, że rząd zapłaci firmom 1,95 mld dolarów za 100 mln dawek szczepionki nad którą Pfizer i BioNTech wspólnie pracują, jeśli okaże się ona bezpieczna i skuteczna. Władze zagwarantowały sobie także opcję na zakup kolejnych 500 mln dawek szczepionki. Kurs Pfizera wzrósł we środę o 5,1 proc., a notowania BioNTech poszły w górę 13,7 proc.

"Z reguły, opracowanie nowej szczepionki i przejście z nią przez wszystkie etapy rozwoju i testów, zajmuje z grubsza dekadę. Jednak zagrożenie związane z pandemią spowodowało rzadko spotykaną w historii ludzkości mobilizację zasobów medycznych. Na opracowanie testów, szczepionek i leków na koronawirusa zarówno sektor prywatny, jak i publiczny, wyłozyły miliardy dolarów" - napisał w nocie do inwestorów Ed Yardeni, założyciel i członek zarządu Yardeni Research.

"Jednak dopiero kolejny etap badań wykaże, czy potencjalne szczepionki będą chronić przed infekcjami" - dodał Yardeni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania

Premier Donald Tusk podkreślił we wtorek, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania, m.in, dla takich firm jak kanadyjska Lumina Metals. Podkreślił, że wejście do naszego kraju takich firm stwarza szanse przed Polską i przed województwem lubuskim.

Rosomak z nową umową na wozy ewakuacji medycznej oraz wozy dowodzenia

W Siemianowicach Śląskich została zawarta umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a spółką Rosomak na dostawę kolejnych specjalistycznych pojazdów wsparcia dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o wozy ewakuacji medycznej WEM oraz wozy dowodzenia WD na platformie KTO Rosomak. Kontrakt jest realizowany w ramach programu SAFE i zakłada dostawy pojazdów w latach 2028-2029.

Co czwarty Polak przeżyłby za oszczędności najwyżej przez trzy miesiące

Co czwarty Polak mógłby utrzymać się z oszczędności najwyżej przez trzy miesiące po utracie głównego źródła dochodu, a 14 proc. nie posiada żadnych rezerw finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

W maju codzienne zakupy zdrożały średnio o 3,4 proc.

Analiza blisko 90 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 3,4 proc. - podano w raporcie, autorstwa UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito. W kwietniu ten wzrost wynosił 3,7 proc., a w marcu - 3,8 proc.