Miejska dotacja do wymiany kotła - też bez poniesienia części kosztów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Być może niedługo okaże się, że węgla wcale nie trzeba spalać, żeby na skalę przemysłową uzyskać z niego energię?

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dotację samorządu Katowic do wymiany kotła grzewczego będzie można otrzymać nie tylko w formie refundacji poniesionych wydatków, ale także bez konieczności ponoszenia części związanych z tym kosztów. Miasto chce w ten sposób przyspieszyć wymianę trujących palenisk.

Jak wynika z wtorkowej, 9 lutego, informacji wydziału komunikacji społecznej katowickiego magistratu prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał tego dnia zarządzenie, zgodnie z którym osoby starające się o dotacje będą mogły podpisać dodatkową umowę cesji z wykonawcą instalacji - po rozliczeniu dofinansowania przelew środków do wysokości przyznanej dotacji nastąpi na rzecz instalatora.

Według katowickiego magistratu cesja ma być kolejnym ułatwieniem przy korzystaniu z miejskiego dofinansowania do wymiany kotła bądź instalacji odnawialnego źródła energii, szczególnie dla osób, które nie mogą od razu wyłożyć całego kosztu inwestycji.

„Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na liczbę przyznanych dotacji do ich wymiany, to wciąż bardzo dużo osób nie skorzystało z tej możliwości. Oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł. Wierzę, że wprowadzone zmiany zachęcą osoby, które jeszcze nie wymieniły starego kotła, do tego, aby to zrobić” - zaznaczył cytowany we wtorkowej informacji Krupa.

Naczelnik wydziału kształtowania środowiska w katowickim urzędzie miasta Grzegorz Mazurkiewicz przypomniał, że standardowo wnioskujący o dotację, otrzymują ją przelewem po zrealizowaniu inwestycji i rozliczeniu kosztów poniesionych nakładów.

„Oznacza to dla mieszkańca poniesienie realnych kosztów inwestycji przed otrzymaniem pieniędzy z dotacji. Dzięki cesji, kwota dotacji może zostać wypłacona bezpośrednio na konto wykonawcy na podstawie zawartej umowy cesji pomiędzy inwestorem, a wykonawcą instalacji. Oczywiście taka cesja wymaga akceptacji ze strony urzędu miasta”- wskazał Mazurkiewicz.

Katowicki samorząd, mimo coraz szerszego zasięgu rządowego programu wymiany indywidualnych źródeł ciepła Czyste Powietrze, stara się udoskonalać swój program wsparcia. Wskazuje, że w latach 2015-2020 dofinansował wymianę 4865 źródeł ciepła, kosztem 42,1 mln zł. Miejskie dotacje mogą w Katowicach otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.

Dotacja celowa może być udzielona w wysokości do 80 proc. udokumentowanych nakładów, jednak nie więcej niż 10 tys. zł, na zmianę systemu ogrzewania budynku lub lokalu mieszkalnego na ogrzewanie elektryczne, gazowe i sieciowe, a także, w którym źródłem ciepła jest pompa ciepła lub kocioł z podajnikiem na pellet, który spełnia wymogi Ekoprojektu.

Ponadto Katowice dotują do 50 proc. nakładów, nie więcej niż 6 tys. zł na zadania polegające na zastosowaniu rekuperacji lub odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, pompa ciepła na cele ciepłej wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne). Miasto nie przewiduje dotacji do źródeł ciepła olejowych i węglowych (także do tzw. kotłów ekologicznych klasy 5).

Aby zachęcać mieszkańców do wymiany kotłów węglowych, przy wsparciu finansowym samorządu, od października do grudnia ub.r. dzielnice Katowic odwiedzał Smogobus. Jak podano, podczas 29 kursów Smogobusa samorządowi urzędnicy udzielili 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęli 160 wniosków na takie wymiany.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.