Międzynarodowy rynek węgla. Kolejny miesiąc spadków

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

O wykorzystaniu gazu z węgla piszą media w poniedziałek 13 stycznia

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała kolejny raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Na przestrzeni marca główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego straciły na wartości. „Jak podały źródła, rynki te poruszały się zgodnie w trendzie spadkowym już czwarty miesiąc z rzędu, odzwierciedlając wciąż niedźwiedzie nastroje" - czytamy w raporcie.

Agencja Rozwoju Przemysłu doniosła, że indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 100,42 USD/t na dzień 28 marca. Indeks tygodniowy CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 98,15 USD/t na ten dzień, odnotowując wzrost o 1,18 USD/t, tj. o 1,22%, a indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg odnotował spadek o 1,97 USD/t, tj. o 1,97%, osiągając poziom 97,42 USD/t, wg notowań Argus.

„Jak doniosły źródła, na marcową przecenę na europejskim rynku fizycznym węgla NAR 6 000 kcal/kg przełożyły się w głównej mierze słabe perspektywy dla europejskiego popytu, wzrosty temperatur w Europie czy też wyraźne spowolnienie spalania węgla w Niemczech, a jej skalę ograniczyły m.in. determinowane ryzykiem geopolitycznym wzrosty cen gazu ziemnego w Europie, widmo ograniczenia podaży węgla energetycznego z Kolumbii czy też negatywne ruchy na stanie zapasów węgla w hubie ARA” - podaje ARP w raporcie.

Południowoafrykański rynek spot węgla o wysokiej wartości opałowej poruszał się na przestrzeni marca w ostrzejszym trendzie spadkowym niż rynek europejski. Jak doniosły źródła, na marcową korektę na rynku spot FOB RB przełożył się głównie słaby popyt ze strony kluczowych azjatyckich nabywców, w tym zwłaszcza Indii i Korei Południowej, przy utrzymującym się wysokim poziomie podaży z RBCT oraz spadkach cen węgla z alternatywnych źródeł, w szczególności z Australii.

Jak wynika z danych NBS, produkcja węgla w Chinach w okresie styczeń-luty 2025 osiągnęła 765,33 mln t, co oznacza wzrost o aż 7,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oraz historyczny rekord. Najwięcej węgla w Chinach w okresie tym wyprodukowała prowincja Shanxi, tj. 212,24 mln t (wzrost o 20,3% r/r). Jak wynika z danych GACC, w okresie styczeń-luty 2025 Chiny zaimportowały 76,12 mln t węgla (w tym ponad 57 mln t węgla energetycznego).

Z kolei zgodnie z danymi indyjskiego Ministerstwa Węgla, produkcja węgla w Indiach w okresie kwiecień 2024-luty 2025, jedenastu pierwszych miesięcy roku podatkowego 2024-2025, wzrosła o 5,73% r/r do 928,95 mln t.

Zgodnie z danymi japońskiego Ministerstwa Finansów, Japonia w lutym 2025 r. zaimportowała 13,4 mln t węgla, tj. o 1,4% więcej niż w lutym 2024 r. W lutym br. Australia wyeksportowała 22,01 mln t węgla, co odzwierciedla spadek o 20,06% r/r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.