Miasto Katowice walczy z niską emisją

fot: Kajetan Berezowski

- Mamy siły i środki by skutecznie walczyć ze smogiem – zapewnia Mariusz Sumara, zastępca komendanta straży miejskiej w Katowicach

fot: Kajetan Berezowski

Straże miejskie województwa śląskiego mają uprawnienia i środki, aby walczyć z tymi, którzy łamią uchwałę antysmogową oraz ustawę o odpadach. Przypomnijmy, że funkcjonariusze straży miejskich mogą wchodzić na teren nieruchomości celem przeprowadzenia czynności kontrolnych. W Katowicach tych, co dymią z kominów na czarno strażnicy namierzają dronami. Nie wszyscy jednak od razy dostają mandat.

- Trzeba zmieniać mentalność, edukować. Jeśli to nie pomoże, to niestety pozostaje mandat karny – mówi Mariusz Sumara, zastępca komendanta straży miejskiej w Katowicach.

Jeśli osoba dopuściła się złamania przepisów i znajduje się w trudnej sytuacji materialnej staż miejska ma możliwość skierować sprawę do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który w takiej sytuacji udzieli pomocy. Wciąż jednak będzie pozostawała pod kontrolą strażników, którzy m.in. sprawdza, czy przydzielony opał nie zostanie wykorzystany w innym celach, niż do ogrzewania mieszkania.

- Walka ze smogiem jest dla naszego regionu jednym z największych wyzwań. To kwestia zdrowia tysięcy mieszkańców. Dlatego w Katowicach przez cały rok podejmujemy szereg działań na rzecz czystego powietrza. Z jednej strony to realizacja działań, które od kilku lat przynoszą efekty, a z drugiej, to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, które można wdrożyć – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Miasto planuje wdrożenie trzech nowych działań. Po pierwsze – stworzenie bazy największych trucicieli i aktywne zachęcanie ich do wymiany kotłów. Po drugie - inwentaryzację źródeł ciepła w całym mieście oraz zorganizowanie cyklu spotkań w dzielnicach. Po trzecie – wprowadzenie zmian do naszej uchwały antysmogowej, ta aby jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców.

A zatem najpierw powstanie mapa trucicieli, a następnie rolą straży miejskiej będzie podjęcie działań zmierzających do tego, by wymienili stary kocioł węglowy na ekologiczne źródła ogrzewania.

Co ciekawe w 2016 r. co szósta kontrola potwierdzała spalanie śmieci. W 2018 r. (na 4429 przeprowadzonych kontroli) już tylko co 30 – co potwierdza skuteczność działań edukacyjnych. W ramach ubiegłorocznych kontroli nałożono 97 mandatów karnych z art. 191 Ustawy o odpadach o łącznej wysokości ponad 13 tys. zł oraz 9 grzywien w wysokości 1050 zł.

W br. katowiccy strażnicy miejscy przeprowadzili przyjęli 717interwencji (zgłoszeń mieszkańców) dotyczących spalania odpadów. W związku z zachodzeniem podejrzenia, iż duże zadymienie i nieprzyjemny zapach może wynikać ze spalania odpadów strażnicy przeprowadzili 1 579kontroli palenisk. W wyniku podjętych działań strażnicy ujawnili łącznie 76 wykroczeń związanych ze spalaniem odpadów na terenach nieruchomości, z czego nałożyli 58 mandatów karnych, wobec 16 osób zastosowano środek oddziaływania wychowawczego, a w 2 przypadkach wystąpiono z wnioskiem o ukaranie do sądu. W trakcie 16 kontroli strażnicy pobrali reprezentatywne próbki popiołu pobranego bezpośrednio z palenisk do analizy.

Obecnie stałe zadania z zakresu ochrony środowiska w sezonie grzewczym wykonuje łącznie 35 przeszkolonych strażników posiadający upoważnienia Prezydenta Miasta Katowic do przeprowadzania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Istnieje możliwość zintensyfikowania działań kontrolnych poprzez oddelegowanie kolejnych 57 strażników.

– Podczas pierwszych trzech kwartałów tego roku mieliśmy w Katowicach najlepszą jakość powietrza w historii pomiarów. Dla okresu od początku stycznia do końca września wskaźnik stężenia pyłu PM 10 wynosił niespełna 33 mikrogramy na m sześc, podczas gdy rok temu wynosił dla analogicznego okresu ponad 38, a dwa lata temu ponad 41. Inny słowy rok temu zapylenie powietrza w Katowicach było większe niż w tym roku o ponad 18 proc., a dwa lata temu o ponad 28 proc. - podkreśla wiceprezydent Mariusz Skiba.

Właśnie rusza cykl spotkań edukacyjnych w dzielnicach Katowic. Zaplanowano 11 spotkań z mieszkańcami miasta Katowice podczas których prezentowane będą działania miasta w zakresie ochrony powietrza oraz dotacyjny system wsparcia dla mieszkańców z budżetu miasta Katowice na zmianę systemów grzewczych i montaż OZE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.