MG: spada sprzedaż aut używanych...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Im więcej sprzedaje się używanych aut, tym mniej kupują nowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Przez siedem miesięcy 2012 r. wzrosła sprzedaż nowych samochodów o 4,8 proc. do 168 tys., a liczba sprowadzanych do Polski aut używanych spadła o 4,9 proc. - do 370 tys. - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki.

W imieniu ministra gospodarki podsekretarz stanu Grażyna Henclewska przedstawiła we wtorek członkom sejmowej komisji gospodarki informację o stanie przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Komisja ją przyjęła, choć posłowie nie uzyskali wiedzy o sytuacji w FSO.

O przyszłości warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) przedstawiciele resortu nie chcieli mówić, tłumacząc to obawą o efekt negocjacji z potencjalnym inwestorem tej fabryki.

Na koniec roku resort spodziewa się gorszego niż w 2011 r. wyniku sprzedaży nowych aut, czyli zakupów poniżej 275 tys. sztuk aut. Zależy nam jednak na co najmniej utrzymaniu poziomu produkcji samochodów z paru ubiegłych lat, wynoszącego 800-900 tys. sztuk rocznie - podkreśliła Henclewska. "Polska pragnie pozostać krajem, w którym produkowane są nowoczesne konstrukcje i wdrażane innowacyjne technologie" - powiedziała.

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Producentów Motoryzacyjnych, zrzeszającego 52 firmy zaapelował, aby zamiast pozyskiwać nowych inwestorów rząd skupił się na działaniach, które pozwolą utrzymać w Polsce istniejące fabryki samochodów.

Minister Henclewska poinformowała też posłów, że za kilka dni do uzgodnień międzyresortowych trafi projekt zmian w "Programie Wspierania Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polskiej na lata 2011-2020". Zmiany mają na celu umożliwienie udzielania wsparcia inwestycjom zlokalizowanym także w rejonach o niskiej stopie bezrobocia, np. w Warszawie.

Pytana o losy FSO minister Henclewska powiedziała posłom jedynie, że strony nie są zainteresowane upublicznieniem takich informacji, bo może to grozić zerwaniem negocjacji. Przewodniczący komisji, Wojciech Jasiński z PiS przypomniał wówczas, że już od roku rząd prosi posłów o cierpliwość, informując o bliskim końcu negocjacji.

Po zakończeniu posiedzenia komisji prezes FSO, Janusz Woźniak powiedział dziennikarzom, że rozmowy są prowadzone z inwestorem, którego ujawniono podczas posiedzenia komisji gospodarki w połowie kwietnia br. Przedstawicielka resortu finansów podała wtedy, że firma Magna Steyr jest zainteresowana zakupem warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych.

Prezes Woźniak dodał, że inwestor zakończył w spółce badanie due dilligence (dokładną analizę), pozytywny wynik przyniosło też badanie środowiskowe, które nie wykazało zanieczyszczeń na terenach FSO. Przypomniał, że fabryka w obecnym kształcie może produkować rocznie ok. 200 tys. samochodów.

Według rzeczniczki prasowej fabryki, Krystyny Danilczyk do produkcji na poziomie 200-220 tys. aut rocznie spółce potrzeba terenów o powierzchni tylko około 50 hektarów, co oznacza, że część posiadanych gruntów może sprzedać.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.