Metropolia zaprasza do naboru uzupełniającego do projektu Stop Smog w GZM

1581694606 termomodernizacja

fot: CC BY 3.0

Bardzo duża liczba budynków wielorodzinnych – około 40 proc. – wymaga termomodernizacji

fot: CC BY 3.0

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do naboru uzupełniającego do projektu Stop Smog w GZM. Zwiększono w nim maksymalny poziom kosztów realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nabór w 11 uczestniczących w projekcie gminach Metropolii trwa do końca listopada.

Metropolia w 2021 r. zainicjowała realizację rządowo-samorządowego programu Stop Smog, który zakłada inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Projektem zainteresowało się ostatecznie 11 gmin. Pierwotną wartość programu Stop Smog, realizowanego przez GZM, określono na 19,1 mln zł. 2 września br. w gminach uczestniczących w projekcie ruszył nabór uzupełniający - z terminem do 30 listopada.

Jak poinformował w środę rzecznik GZM Łukasz Zych, w naborze uzupełniającym zwiększono maksymalny poziom kosztów realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych - z 80 tys. zł do 106 tys. zł. Wymianą źródeł ciepła i działaniami termomodernizacyjnymi może zostać objętych do 210 prywatnych domów jednorodzinnych.

O udział w projekcie mogą ubiegać się spełniający kryteria projektu mieszkańcy 11 gmin tworzących GZM: Będzina, Bierunia, gminy Bobrowniki, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, gminy Gierałtowice, Katowic, Mysłowic, Sośnicowic, Tychów oraz Zabrza.

Całkowita kwota realizacji porozumienia Metropolii z gminami na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych to ponad 11 mln zł, z czego 7,8 mln zł to współfinansowanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Metropolia jest odpowiedzialna za doradztwo techniczne oraz przeprowadzenie prac budowlanych. Wkład własny gmin wynosi 3,3 mln zł. GZM udzieliła również gminom uczestniczącym w programie wsparcia finansowego na poziomie 15 proc. wartości porozumienia, a ponadto zabezpieczyła dodatkowe środki w wysokości ponad 7 mln zł na zwiększenie zakresu przedsięwzięć niskoemisyjnych.

Przedstawiciele Metropolii akcentują, że projekt ten nie zakłada wsparcia finansowego po inwestycji, jako zwrotu poniesionych już kosztów, lecz polega na realizacji inwestycji u mieszkańca.

Mieszkańcy nie muszą się martwić wyborem firmy remontowo-budowlanej, a także określeniem zakresu prac. To GZM odpowiada za realizację przedsięwzięcia. Ponadto zakres prac jest określony w taki sposób, aby po ich przeprowadzeniu koszty ogrzania domu były niższe lub przynajmniej porównywalne do kosztów przed remontem. Równocześnie wykonawca inwestycji ma obowiązek ustalenia z właścicielem nieruchomości np. koloru elewacji - nic nie będzie więc mieszkańcom narzucane.

W projekcie są prowadzone prace remontowe, które zmniejszają zapotrzebowanie budynków jednorodzinnych na energię do ich ogrzewania i podgrzewania wody. Pierwszym krokiem jest audyt energetyczny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.