Metropolia: GZM wesprze połączenie Piekar Śląskich z Radzionkowem

1521813467 piekary slaskie wikipedia

fot: Wikipedia

Piekary Śl. (na zdjęciu) połączyć ma z Radzionkowem nowa droga za pieniądze GZM

fot: Wikipedia

Umowę na dofinansowanie z metropolitalnego Funduszu Solidarności budowy nowej drogi, która połączy Piekary Śląskie z Radzionkowem, podpisali w piątek przedstawiciele pierwszego z tych miast, a także Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Kilkusetmetrowa nowa droga powiatowa z ciągiem pieszo-rowerowym i inną infrastrukturą jeszcze w tym roku połączy ul. Podmiejską w Piekarach Śląskich (będącą początkiem północnej obwodnicy Bytomia) z ul. Szybową w Radzionkowie. W Piekarach udostępni nowe grunty inwestycyjne. W Radzionkowie stanie się docelowym zakończeniem przygotowywanego układu drogowego w południowo-wschodniej części miasta.

Nowa droga to jedno z przedsięwzięć wspartych przez Fundusz Solidarności GZM, realizowanych wspólnie przez dwa miasta Metropolii. Wartość dotacji to ponad 3,4 mln zł, przy wartości całej inwestycji - 4,6 mln zł. Warty w tym roku 100 mln zł Fundusz Solidarności wspiera inwestycje najsłabszych gmin GZM, zmniejszając różnice w rozwoju poszczególnych jej członków

Akcentował to podczas piątkowego podpisania umowy w Piekarach Śląskich przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

- Fundusz Solidarności to nazwa trochę symboliczna - wskazujemy na solidarność większych z mniejszymi, na wspólne działanie. Takim przykładem jest projekt nowej drogi powiatowej. Tu nawet jest więcej zalet, bo droga powiatowa nie leży w kompetencjach miasta, gminy. Pomagamy więc powiatowi, który nie jest członkiem Metropolii, ale robimy to w interesie naszych mieszkańców - zaznaczył Karolczak.

Wskazał, że większość kwoty rozdysponowanej w Funduszu Solidarności (dotąd ok. 92 mln zł do 99 projektów) wesprze przedsięwzięcia związane z rozbudową dróg, centrami przesiadkowymi, poprawą bezpieczeństwa pieszych czy termomodernizacją.

- Zakres tych działań jest szeroki, ale one odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców; te wnioski wynikały z konkretnych potrzeb zgłaszanych włodarzom miast - zapewnił przewodniczący zarządu GZM.

Członek zarządu Metropolii Karolina Wadowska przypomniała, że w dofinansowaniu z Funduszu Solidarności pierwszeństwo miały projekty realizowane w partnerstwie miast i gmin, o charakterze ponadlokalnym. Poza Piekarami Śląskimi i Radzionkowem inne takie przedsięwzięcia prowadzą Będzin i Siewierz (rewitalizacja dolin rzek Przemszy i Brynicy), czy Bojszowy i Tychy (dokumentacja dla infrastruktury łączącej dwie oczyszczalnie ścieków).

Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj akcentowała w piątek, że wspólny projekt z Radzionkowem, który ułatwi komunikację między tymi miastami, udrożni tereny inwestycyjne i rozładuje korki, to kolejny przykład udanej kilkuletniej współpracy władz obu miast.

Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor przypomniał, że przygotowania tej inwestycji trwały od pewnego czasu; obecnie miasta dysponują już projektem budowlanym. Dla Radzionkowa droga - w większości przebiegająca na terenie Piekar - będzie ostatnim elementem docelowego rozwiązania komunikacyjnego, związanego z szybkim rozwojem południowo-wschodniej części miasta, tzw. górki pod Księżą Górą, którą od centrum miasta oddziela linia kolejowa.

Aby poprawić tam komunikacje Radzionków rozpoczął tam przed laty budowę ul. Księżogórskiej. Obecnie trwa projektowanie jej przedłużenia do ul. Marii Dąbrowskiej. Dalsze przedłużenie wzdłuż ul. Nieznanego Żołnierza, a następnie przez Wawelską właśnie do dofinansowanej teraz nowej drogi do Piekar Śląskich, utworzy nową oś południowo-wschodniej części miasta.

- Myślę, że za kilka lat spotkamy się z tą drogą, która będzie gotowa w tym roku - ocenił Tobor.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.