Śląsk: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostały wręczone w Katowicach

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W gronie uhonorowanych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości były 23 kobiety

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+16 Zobacz galerię

Galeria
(19 zdjęć)

W środę (15 lutego) w Zarządzie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego „Solidarności” odbyła się ceremonia wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Medale wręczyła dr Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wydarzenie uświetnił koncert uczennic Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Medalami zostały uhonorowane 23 kobiety, żony, matki bądź działaczki. Często to na ich barkach spoczywały obowiązki utrzymania całego domu, kiedy syn, maż byli internowani, tracili pracę. Nierzadko zaangażowane w działalność opozycyjną swoich mężczyzn.

– Ta uroczystość ma szczególny charakter. Także dlatego, że większość wyróżnionych stanowią kobiety. Bardzo dziękuję współautorom dzisiejszej uroczystości: dyrektorowi katowickiego IPN dr. Andrzejowi Sznajderowi i Eugeniuszowi Karasińskiemu – prezesowi Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego – powiedziała Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, która wręczyła medale.

– Szczególnie zwracam się do pań, żon działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz wdów, które swoim wsparciem i opieką nadrodziną wspierały swoich mężów w ich działalności, często zagrożonej odpowiedzialnością karną, szczególnie w okresie stanu wojennego. To wy: żony, matki, córki, przeżywałyście obawy, strach i rozterki, gdy wasi mężczyźni podjęli się działalności opozycyjnej, a same również wielokrotnie tę działalność podejmowałyście. Bez was wielu z nas nie byłoby w stanie prowadzić swojej walki z komuną. W imieniu naszego stowarzyszenia składam wam wyrazy uznania, wdzięczności i szacunku za heroiczną postawę w owym ciężkim dla Polski czasie. Za wszystkie te działania wystąpiliśmy do pana prezydenta Andrzeja Dudy o uhonorowanie Was tym zaszczytnym wyróżnieniem – powiedział Eugeniusz Karasiński, prezes Stowarzyszenia.

Medalem został odznaczony także Krzysztof Pluszczyk uczestnik strajku we wrześniu 1980 roku oraz strajku w grudniu 1981 roku. Od 1993 roku wiceprzewodniczący zakładowej „Solidarności”, później przewodniczący. Przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek.

Osoby odznaczone Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości : Ewa Chyży-Walasek, Katarzyna Majcher, Wiesława Majewska, Marzena Nobis, Irena Sienicka, Teresa Adwent, Barbara Audziewicz, Robert Białas, Teresa Buranowska, Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Maria Jedynak, Anita Kępska, Łucja Kiermes, Romana Lipska, Barbara Lubieniecka-Opala, Dorota Miśkiewicz, Marta Muzyczuk-Graf, Krystyna Nowok, Krystyna Pigoń, Zenon Pigoń (pośmiertnie), Izabela Sołowiej, Gerda Sznajder, Anna Świętochłowska-Mechlińska, Urszula Zajkowska, Halina Zaremba, Piotr Czypionka, Andrzej Kurek, Wojciech Łaszcz, Krzysztof Pluszczyk.

 Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.