Maszyny: mniejsze zyski Ursusa

fot: Andrzej Bęben/ARC

Szacuje się, że w Polsce w użytkowaniu pozostaje 1,5 mln ciągników. 700 tys. to ursusy (choć nie tak zabytkowe, jak ten na tym zdjęciu)

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dziesięciokrotnie mniejszy zysk operacyjny i spadek sprzedaży o 21 proc. - to najważniejsze wskaźniki bilansu Grupy Ursus za I półrocze 2016 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. To efekt m.in. spowolnienia na rynku krajowym i perturbacji w realizacji kontraktu w Afryce. Zarząd Ursusa ma nadzieję, że w kolejnych kwartałach sytuacji poprawi się.

138,3 mln zł przychodów w I półroczu (175 mln zł przed rokiem). Zysk operacyjny1 mln zł, zaś zysk netto 0,3 mln zł (przy 10,5 mln i 6,8 mln zł odpowiednio rok temu).

Zarząd Ursusa podkreśla w sprawozdaniu, że "wyniki finansowe I półrocza br. pozostają pod wpływem spowolnienia na rynku krajowym oraz przesunięć w dostawach sprzętu w ramach kontraktu afrykańskiego w Tanzanii".

- Kontrakt tanzański jest obecnie w realizacji, a jego rozliczenie będzie miało wpływ na wyniki III i IV kw. br. W II półroczu br. wprowadzamy do oferty nowy model ciągnika o mocy 150 KM w dwóch wersjach silnikowych, co przełoży się na wzrost sprzedaży w kolejnych okresach - komentuje Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus SA. - Zgodnie z założeniami w br. planujemy wydać ok. 24 mln zł na inwestycje w dalszy rozwój oferty i rozbudowę zaplecza produkcyjnego.

W I półroczu 2016 r. Ursus odnotował przychody ze sprzedaży krajowej na poziomie 68,8 mln zł, ( o 10 proc. mniej niż w tym samym okresie roku 2015) To z jednej strony. Z drugiej zaś, jako jedyna spośród 10 największych firm produkujących maszyny rolnicze i traktory, zanotował od początku roku wzrost rejestracji nowych ciągników w kraju o 50 proc. r/r.

W I półroczu 2016 r. przychody ze sprzedaży eksportowej wyniosły 69,5 mln zł (spadek o 30 proc. r/r). "Niższa sprzedaż zagraniczna to efekt przesunięcia terminu realizacji kontraktu z tanzańską spółką National Development Corporation o wartości 55 mln USD na kolejne kwartały. W analogicznym okresie 2015 r. Ursus zrealizował znaczną cześć umowy dla etiopskiej spółki METEC (80,7 mln zł), co wpłynęło na wysoką bazę porównawczą dla wyników w br." - wyjaśnia spółka.

Ursus to nie tylko ciągniki rolnicze. W spółce rozwija się dział transportu miejskiego "Produkowane przez spółkę autobusy, trolejbusy i autobusy elektryczne, a także projektowany autobus z napędem wodorowym są odpowiedzią na zwiększające się zapotrzebowanie na innowacyjne i ekologiczne środki komunikacji. Według analiz spółki, w perspektywie najbliższych 3 lat, tylko w polskich miastach odbędą się przetargi na zakup 500-600 nowych autobusów elektrycznych. Poza granicami Polski spółka planuje wziąć udział w przetargach organizowanych w Szwecji, Anglii, Izraelu, Republice Czeskiej i Meksyku".

Ursus SA to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych ze 120-letnią tradycją. Spółka ma obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ponad 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.