Marklowice: prywatne oczyszczalnie ścieków jeszcze w tym roku

31 przydomowych oczyszczalni ścieków powstanie jeszcze w tym roku w Marklowicach (powiat wodzisławski). Będzie to możliwe dzięki preferencyjnej pożyczce jaką zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał gminie. Będzie ona częściowo umarzalna, a jej wysokość wynosi 450 tys. zł.

 

Inwestycja jest pierwszym etapem przyjętego przez Radę Gminy projektu ochrony wód poprzez rozbudowę systemu gospodarki ściekowej, który przewiduje budowę w ciągu pięciu lat 370 biologicznych mikrooczyszczalni ścieków bytowych.

Ich pojawienie się jest związane z unijnym wymogiem, który nakłada na samorządy obowiązek skanalizowania wszystkich gmin do 2015 roku. Koszt wybudowania jednej mikrooczyszczalni to około 17 tys. zł. Mieszkańcy Marklowic będą pokrywać jedynie 1/5 całej sumy dzięki wsparciu z WFOŚiGW. Marklowice są trzecią gminą po Wodzisławiu Śląskim i Gaszowicach, która skorzystała z zainicjowanego w ubiegłym roku przez Fundusz programu dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

 

Budowa oczyszczalni ma na celu stopniowe ale systemowe rozwiązanie oczyszczanie ścieków na terenie tej gminy. Obecnie mieszkańcy korzystają z bezodpływowych szamb, często nieszczelnych. W efekcie, znaczna ilość zanieczyszczeń jest odprowadzana do gruntu. Zagrożone skażeniem były już wody podziemne. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyczyn technicznych jednak była na tym terenie nieopłacalna. Optymalnym więc rozwiązaniem stała się budowa przydomowych szczelnych i bezpiecznych dla środowiska instalacji oczyszczających ścieki.

Pożyczka Funduszu stanowi 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, która będzie wspólnym wysiłkiem gminy i mieszkańców. Zgodnie z programem Gmina wykona projekt i zrealizuje budowę. Umowy z właścicielami posesji zawarte zostaną na 10 lat i przewidywać będą m.in. udostępnienie terenów, jednorazowy czynsz oraz konieczność utrzymywania i właściwej eksploatacji urządzeń.

Zakończenie prac związanych z realizacją I etapu i przekazanie do użytku pierwszych oczyszczalni przewidziano na 15 listopada 2011 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.