Magazyn energii fimy Vistra Corp. o mocy 300 MW o nazwie Moss Landing uległ awarii. To największy tego rodzaju obiekt na świecie

1631716462 mosslanding

fot: Vistra Corp.

Obiekt o mocy 300 MW nosi nazwę magazynu energii Moss Landing firmy Vistra Corp. Jest największy na świecie

fot: Vistra Corp.

Prestiżowy amerykański magazyn energetyczny E&E News Energy Wire szeroko omawia ostatnią awarię akumulatorowego magazynu energii w USA. Pisze on, że tak i ogromny amerykański projekt magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii miał być niezawodny.

W weekend poprzedzający amerykańskie święto pracy (6.09.2021) uległ on przegrzaniu, co doprowadziło do przestoju.

Największy na świecie
Magazyn energii fimy Vistra Corp.o mocy 300 MW nosi nazwę Moss Landing. To największy tego rodzaju obiekt na świecie, który w połowie sierpnia powiększył swoją pojemność magazynowania energii przy pomocy akumulatorów o kolejne 100 MW.

Obiekt ten składa się z 4500 szaf, z których każda zawiera 22 moduły akumulatorowe - to prawie 100 000 modułów… i każdy z nich będzie musiał być osobno sprawdzony. Przegrzanie system akumulatorów litowo-jonowych, spowodowało uruchomienie zraszaczy i wezwanie strażaków. Awaria nastąpiła, gdy temperatury w północnej Kalifornii przekraczyły 37 st. C przez kilka dni z rzędu, ale Kalifornijski Niezależny Operator Systemu nie zgłosił żadnych problemów z siecią w okolicy.

Alex Morris, dyrektor wykonawczy California Energy Storage Alliance (CESA), powiedział, że systemy magazynowania energii „spisały się dobrze w Kalifornii tego lata i będziemy nadal rozwijać najlepsze praktyki przechowywania, aby działały niezawodnie i bezpiecznie”.

Niebezpieczne akumulatory
- Akumulatory litowo-jonowe zawierają łatwopalne elektrolity chemiczne i są podatne na niestabilną temperaturę w przypadku awarii, zanieczyszczeń lub obciążenia fizycznego lub operacyjnego - powiedział Ken Boyce, główny inżynier dyrektor działu UL Energy and Power Technologies. - Ponadto akumulatory litowo-jonowe mogą samoistnie zapalić się godziny, a nawet dni później po pożarze, jeśli ogniwa ulegną niekontrolowanej temperaturze, co sprawia, że likwidacja, dekonstrukcja i przechowywanie są bardziej skomplikowane.” Akumulatory litowo-jonowe niosą ze sobą niebezpieczeństwo utraty temperatury, gdzie pojedyncze przegrzanie ogniwa prowadzi do kaskadowego wzrostu temperatury, co skutkuje pożarem lub wybuchem.

Pożary akumulatorowych magazynów energii
Amerykańskie media przypominają, że czterech ratowników zostało ciężko rannych w eksplozji w 2019 r. w fabryce akumulatorów McMicken należącej do Arizona Public Service – głośnym incydencie, który nadal kształtuje dyskusję na temat bezpieczeństwa wokół magazynowania energii przy pomocy akumulatorów.

W sierpniu około 150 strażaków brało udział w gaszeniu pożaru w australijskim projekcie magazynowania Victorian Big Battery, który został zbudowany z jednostek Tesla Megapack. Śledczy nie opublikowali jeszcze raportu na temat tego pożaru.

Nie rozwiązany problem
Amerykańscy komentatorzy tych wydarzeń twierdzą, że problem z niezawodnością akumulatorów jest jednym z czynników, które mogą utrudnić dążenia administracji Bidena do dekarbonizacji amerykańskiego sektora energetycznego do 2035 r., nie wspominając o niezliczonych stanowych i korporacyjnych celach związanych z czystą energią, które mają być osiągnięte w połowie stulecia.

E&E News podsumowuje swoją relację pisząc, że „Ogromny amerykański projekt magazynowania energii za pomocą akumulatorów jest nieaktywny w Kalifornii, co stawia pytania dotyczące niezawodności i bezpieczeństwa technologii, która będzie miała kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przyszłych celów związanych z czystą energią elektryczną”.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kryptonim „Wypadek”. Katastrofa w kopalni Mysłowice

4 lutego 1987 roku w kopalni Mysłowice w Mysłowicach miał miejsce tragiczny wypadek. Doszło tam do wybuchu metanu i pyłu węglowego, zginęło 19 górników, kilkudziesięciu zostało rannych. Przygotowaliśmy podcast o tej tragedii na podstawie materiałów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach. Zachęcamy do posłuchania.

Będzie wieża widokowa na Szlaku Węgla i Stali

W ramach programu Industrial Space na Szlaku Węgla i Stali pojawią się nowe obiekty. Jeden z nich zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, w okolicach Zielonego Mostu. Stanie wieża widokowa w formie kopalnianego skipu.

Gaz w Europie drożeje po wtorkowych zniżkach cen

Ceny gazu w Europie idą w górę po wtorkowych spadkach. Wśród inwestorów nie słabną wątpliwości co do porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.

Przemysł potrzebuje ludzi gotowych na cyberwojnę

Nowoczesne kopalnie, elektrownie i zakłady przemysłowe są dziś chronione nie tylko przez technologie, ale przede wszystkim przez ludzi potrafiących je rozumieć i zabezpieczać. O tym, dlaczego uczelnie techniczne stają się ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa, jak kształcić kadry dla infrastruktury krytycznej oraz dlaczego Politechnika Śląska planuje dołączyć do ISAC-SIG, rozmawiamy z prof. Krzysztofem Filipowiczem, Dziekanem Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.