Łupkowy: 49 odwiertów poszukiwawczych w tym roku

1325597689 prem o gazie lupkowym1

fot: KPRM

Polska od 2007 r. wydała 109 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. Wykonano także 22 odwierty

fot: KPRM

W 2012 r. ma powstać 49 nowych odwiertów do poszukiwania gazu z łupków - informuje resort środowiska. Do roku 2017, zgodnie z koncesjami, łącznie ma funkcjonować 121 otworów obowiązkowych i 127 tzw. "opcjonalnych". W Polsce zainwestowano już prawie 2 miliardy złotych w poszukiwania gazu w złożach niekonwencjonalnych - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez ministerstwo.

Do końca ubiegłego roku w Polsce rozpoczęto wiercenie 22 otworów - 18 z nich zostało zakończonych, a 4 odwierty są w toku. Dane pochodzące z tych odwiertów są przekazywane organowi koncesyjnemu i uzupełniają rozpoznanie budowy geologicznej. Ponadto pozwalają lepiej oszacować potencjalne zasoby.

W 2012 r. zgodnie z zobowiązaniami firm przyjętymi przez ministra środowiska w decyzjach koncesyjnych, wykonanych zostanie 49 nowych odwiertów poszukiwawczych za gazem ziemnym z łupków. 38 z nich wykonają firmy z kapitałem zagranicznym. Pozostałe odwierty wykonają polskie firmy z udziałem Skarbu Państwa. Od początku 2012 r. rozpoczęto już 10 wierceń, w tym 9 wierceń rozpoczęły firmy zagraniczne - informuje resort środowiska.

Łączna kwota inwestycji na obszarze wszystkich koncesji sięga 2 mld zł według stanu na koniec marca 2012 r. Firmy przewidują dalsze inwestycje w podobnej wysokości do końca procesu poszukiwawczego. Do ministra środowiska napływają dalsze wnioski koncesjonariuszy o rozszerzenie zakresu prac poszukiwawczych.

Wiceminister Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, zapowiadając dalsze prace poszukiwawcze podkreśla:

- Ostatni raport Państwowego Instytutu Geologicznego szacujący zasoby gazu ziemnego z formacji łupkowych wykazał, że Polska jest strategicznym obszarem do poszukiwań gazu w Europie. Prace na koncesjach poszukiwawczych są monitorowane i przebiegają zgodnie z planami zapisanymi w koncesjach.

Zapowiadane zmiany prawa dotyczące wydobywania węglowodorów, w tym gazu z łupków, zostaną zaprezentowane zaraz po zakończeniu prac koncepcyjnych - w kwietniu tego roku. Zmiana uregulowań jest konieczna dla poprawienia warunków inwestowania oraz dla zmniejszenia ryzyka ponoszonego przez państwo, związanego z długoterminową działalnością wydobywczą o znacznej skali w kraju.

Zmienione będą zasady podziału i wysokość łącznej renty surowcowej należnej państwu. Uwzględniony będzie przy tym długofalowy cykl inwestycji w przemyśle wydobywczym. Wszystkie zmiany podatków i opłat dotyczyć będą tylko wydobywania węglowodorów i - choć znane co do wysokości i zapisane już teraz w prawie - wejdą w życie dopiero za kilka lat. Wymiar obciążeń nie będzie wysoki, ponieważ bierze pod uwagę kapitałochłonny charakter i ryzyko inwestycji w sektorze wydobywania węglowodorów. Przychody z tytułu renty surowcowej będą należne Skarbowi Państwa i samorządom lokalnym - przede wszystkim gminom.

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że prace nad projektem kompleksowych zmian są na ukończeniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.