Lotos rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard

1568724200 lotos

fot: LOTOS

Wydobycie odbywa się za pomocą dwóch odwiertów połączonych ze złożem Sleipner rurociągiem podwodnym

fot: LOTOS

Jak poinformowali przedstawiciele spółki Lotos eksploatacja złoża Utgard w Norwegii rozpoczęła się 16 września 2019 r. Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał harmonogram.

Złoże Utgard zlokalizowane jest w centralnej części Morza Północnego na głębokości 3700 m (przy głębokości wody 110 m). Leży ok. 21 km od istniejącej infrastruktury hubu Sleipner, na granicy szelfu norweskiego i brytyjskiego, co czyni je pierwszym złożem transgranicznym zagospodarowanym przez Equinor Energy AS. Spółka ta posiada dokładnie 38,44% udziałów na tej koncesji i jest jej operatorem. Udział Lotos Norge wynosi 17,36%. Pozostali partnerzy to: Equinor UK Limited (38,44%) i KUFPEC Norway AS (6,2%). 

Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał pierwotny harmonogram uzyskując 25% oszczędności w porównaniu do zakładanego budżetu, z zachowaniem najwyższych standardów w obszarze BHP. Złoże zagospodarowano w trybie tzw. „szybkiej ścieżki”. Dzięki niemu faza realizacyjna zajęła mniej niż 3 lata od momentu zatwierdzenia Planu Zagospodarowania Złoża w styczniu 2017 r.

Utgard wykorzystuje pobliską infrastrukturę Sleipner, co zapewnia dodatkowe synergie i wartość dodaną dla całego hubu Sleipner – obok Heimdal, jednego z 2 głównych obszarów działalności LOTOSU w Norwegii. Szacowane rezerwy wydobywalne złoża Utgard to około 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe), z czego, jak wyżej wskazano, Lotos ma 17,36% udziałów.

– Dzięki uruchomieniu projektu Utgard umacniamy naszą pozycję w Norwegii. To kolejny, ważny element realizacji naszej strategii w obszarze poszukiwawczo-wydobywczym. Zrealizowany przed czasem i poniżej zakładanego budżetu – stanowi doskonały przykład tego, że warto współpracować z doświadczonym partnerami. Co więcej, wykorzystując istniejącą infrastrukturę obszaru wydobywczego Sleipner, gdzie Lotos ma 15% udziałów, pozwala na osiągnięcie dodatkowych synergii operacyjno-biznesowych - powiedział Mateusz A. Bonca, prezes Grupy Lotos.

Złoże Utgard odkryto w 1982 roku, a jego zagospodarowanie rozważano kilkakrotnie. Wdrożone rozwiązania w zakresie standaryzacji technicznej w procesie projektowania pozwoliły na optymalizację kosztów i przedłożenie Planu Zagospodarowania Złoża władzom norweskim i brytyjskim w 2016 roku.

Wydobycie odbywa się za pomocą dwóch odwiertów połączonych ze złożem Sleipner rurociągiem podwodnym. Infrastruktura znajduje się po norweskiej stronie granicy, natomiast odwierty znajdują się zarówno po stronie brytyjskiej, jak i norweskiej. Większość zasobów znajduje się po stronie norweskiej, a Utgard jest zdalnie operowany z norweskiego złoża Sleipner. Utgard wykorzystuje również istniejącą infrastrukturę Sleipner do oczyszczania gazu i zatłaczania odseparowanego CO2. Niezbędne modyfikacje w obszarze wydobywczym Sleipner pod obecne podłączenie wykonano w 3 kw. 2018 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.