Lotos: chcą sprowadzić irańska ropę do gdańskiej rafinerii

1326294343 lotos instalacje lotos pl

fot: LOTOS SA

W ramach Programu Optymalnej Ekspansji przewidziano m.in. uruchomienie szeregu projektów poprawiających efektywność funkcjonowania koncernu Lotos

fot: LOTOS SA

Po zakończeniu remontu gdańskiej rafinerii, Lotos zamierza sprowadzić ropę z Iranu, analizuje też dane dotyczące amerykańskiej ropy, lecz ze względu na remont, testowe zakupy są utrudnione - poinformował we wtorek prezes spółki Marcin Jastrzębski.

Jak dodał, w gdańskiej rafinerii "ciągle" są testowane różne gatunki ropy z różnych części świata.

- Transport ropy ciężkiej i lekkiej z Iranu planujemy zakupić, ale chcemy to zrobić po remoncie, by zobaczyć, jak nasza instalacja zareaguje. Celujemy w 2 mln baryłek, mniej więcej po połowie z każdej ropy - powiedział. W rozmowie z dziennikarzami ujawnił, że za trzy tygodnie delegacja wyjeżdża do Arabii Saudyjskiej. Dodał, że odbyły się już pierwsze rozmowy z dostawcami z tego kraju.

- Spotkaliśmy się z nimi w ubiegłym tygodniu w Londynie, teraz będzie to kontynuacja - powiedział Jastrzębski.

Od początku marca w rafinerii Lotosu trwa planowy remont, który - jak podkreślają władze spółki - jest największym w historii firmy. Ma się zakończyć w połowie kwietnia.

Obejmie m.in. instalacje powstałe w ramach zakończonego sześć lat temu Programu 10+. Remont przede wszystkim dotyczy trzech instalacji destylacji ropy naftowej. W sumie będzie wyremontowane 55 instalacji, 2,5 tys. aparatów i rurociągów oraz ponad 3,5 tys. urządzeń i armatury. Jak mówił we wtorek Jastrzębski, ze względu na fakt, że w rafinerii pracują dwie niezależne instalacje - najpierw będzie remontowana jedna, potem kolejna. Całkowite wstrzymanie produkcji jest przewidziane na dwa tygodnie.

Jak mówił we wtorek wiceprezes Lotosu ds. produkcji Jarosław Kawula, dzięki remontowi będzie możliwy przerób różnego rodzaju ropy. Zwrócił uwagę, że już obecnie gdańska rafineria jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej elastycznych na świecie. Dzięki remontowi i wartemu 2,3 mld zł projektowi EFRA (efektywnej rafinacji), spółka będzie miała jeszcze większe możliwości przeróbki różnych gatunków ropy. Projekt ma się zakończyć w 2018 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.