Łódzkie: W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów

1558439754 elektrownia belchatow widok z gory

fot: PGE

Elektrownia Bełchatów pokryła w ubiegłym roku blisko 22 proc. krajowego zapotrzebowania na energię

fot: PGE

PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pierwszego tego typu przedsięwzięcia w woj. łódzkim ma zakończyć się w 2024 r. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych.

Jak podkreślił na wtorkowej prezentacji projektu prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak, inwestycja w termiczne przekształcanie odpadów wpisuje się w program transformacji energetycznej kompleksu górniczo-energetycznego Bełchatów.

Zadaniem Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) będzie odzysk energii z przetwarzanych odpadów komunalnych, z zachowaniem rygorystycznych europejskich wymagań środowiskowych. Wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna trafi do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i przyczyni się do zwiększenia ilość produkowanej energii z odnawialnych źródeł energii, natomiast ciepło trafi do domów i mieszkań przyłączonych do sieci ciepłowniczej Bełchatowa.

Instalacja termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii to instalacja, która pozwala w ekologiczny sposób zagospodarować odpady nienadające się już do dalszego przetworzenia. W dobie wyzwań polityki klimatyczno-energetycznej transformujemy nasze aktywa w kierunku wytwarzania ciepła w jak najmniejszy sposób oddziałujący na środowisko - wyjaśnił Kołodziejak.

Podczas prezentacji wskazano, że ITPOE w Bełchatowie będzie uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Do Instalacji będą trafiały odpady komunalne, wstępnie przesortowane w miejscu ich powstawania, czyli tzw. frakcja resztkowa. Jej działanie wpisuje się także w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Dyrektor projektu budowy ITPOE Bełchatów Grzegorz Pelczar poinformował, że przy budowie nowej instalacji zostanie wykorzystane doświadczenie z powstałego w 2018 roku ITPOE w Rzeszowie, która dostarcza ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców miasta.

Otwieramy się na dostępne lokalne zasoby, a odpad komunalny jest takim właśnie zasobem. To odpad, który sami wytwarzamy. Nasz kierunek to zużywać to, co powstało w naszych domach i zawracać to do systemu, żeby energia krążyła zgodnie z gospodarką obiegu zamkniętego - podkreślił.

Zapewnił, że obiekt będzie spełniać bardzo surowe europejskie wymogi środowiskowe (BAT) oraz będzie w pełni bezpieczny dla mieszkańców. Wyposażony zostanie m.in. w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń, których wyniki będą na bieżąco dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Będzie także posiadać automatyczny system zabezpieczeń, monitorujący nawet najmniejsze przekroczenie przyjętych norm emisji.

Instalacja ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych, co pozwoli uzyskać dyspozycyjność na poziomie 8 tys. godzin.

W przypadku projektu w Bełchatowie będą trafiać do niego przede wszystkim posortowane wstępnie odpady z żółtych (tworzywa sztuczne i metale) oraz niebieskich (papier) worków. Będą one pozbawione frakcji bio, co powoduje, że nie będziemy mieli do czynienie z odorami, czego wszyscy się obawiają. Odpady do instalacji będą trafiać transportem kołowym - dodał Pelczar.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.